دندان سفید

دندان های سفید

دندان های سفید

احتمالا تاکنون برای شما هم پیش آمده که دندان هایتان سفیدی سابقشان را از دست داده و به زردی متمایل شده باشند. شاید تا سال ها پیش راه حلی برای این مشکل وجود نداشته و افراد مجبور به تحمل ظاهر نازیبای دندان ها و لبخندشان بودند، اما اکنون راهکارهایی هم به صورت خانگی و هم مخصوص دندانپزشکی به وجود آمده اند تا اعتماد به نفس از دست رفته و سفیدی دندان هایتان را به شما بازگردانند.

پرسش هایی مطرح می شوند که چرا با وجود مسواک زدن و نخ دندان کشیدن همچنان دندان ها زرد می شوند؟ آیا می توان آن ها را به حالت قبل برگرداند؟ ما در این مقاله توضیحاتی در این خصوص ارائه داده ایم، با ما همراه باشید تا تمام نکات لازم جهت سفید کردن دندان ها را بیاموزید.

سفید کردن دندان

دندان های سفید

دلیل تغییر رنگ دندان ها

به دلایل مختلفی ممکن است دندان های شما از سفید به زردی تغییر رنگ دهند. این دلایل می توانند به صورت زیر باشند:

غذا و نوشیدنی

قهوه، چای و نوشیدنی های رنگی می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند. پیگمنت های رنگی قوی ای به نام کروموژن در نوشیدنی ها و مواد غذایی رنگی به لایه سفید بیرونی دندان ها می چسبند.

استعمال دخانیات

دو ماده شیمیایی موجود در تنباکو لکه هایی چسبنده به دندان ها هستند: تار و نیکوتین. تار به طور طبیعی تیره است و نیکوتین تا زمانی که با اکسیژن میکس نشده بی رنگ است. که در نهایت به ماده چسبنده و مایل به زرد بر روی دندان ها تبدیل می شود.

افزایش سن

در زیر لایه سفید و سخت رویی دندان به نام مینای دندان، لایه ای نرم تر تحت عنوان دنتین یا عاج دندان وجود دارد. هرچه سطح بیرونی دندان با مسواک زدن های مکرر نازک تر می شود، دنتین زرد رنگ بیشتر خودنمایی می کند.

ضربه

ضربه زدن به دندان ها نیز به دلیل واکنش نشان دادن دنتین به ضربه وارد شده، سبب تغییر رنگشان می شود، دنتین لایه ای تیره تر زیر مینای دندان است.

دارو ها

تیره شدن رنگ دندان های سفید می تواند به دلیل داروهای خاص آنتی هیستامین و داروهایی برای فشار خون بالا باشد. کودکان و نوجوانانی که در کودکی و یا حتی هنگامی که در رحم بودند، با آنتی بیوتیک ها در زمان شکل گیری دندان هایشان در ارتباط بودند، ممکن است در بزرگشالی با تغییر رنگ دندان هایشان مواجه شوند. شیمی درمانی و اشعه های وارده به سر و گردن هم می توانند موجب تغییر رنگ دندان ها شوند.

دندان سفید

دلیل تغییر رنگ دندان ها

طریقه عملکرد سفید کردن دندان

سفید کردن دندان ها کاری ساده است. محصولات لازم برای سفید کردن دندن شامل هیدروژن پرواکساید و کاربامید پرواکساید می شوند. این محصولات لکه های بزرگ روی دندان ها را کوچک تر کرده و سبب روشن و درخشان تر به نظر رسیدن دندان ها می شوند.

استثنا های سفید کردن دندان

محلول های سفید کننده دندان نمی توانند تمامی دندان های رنگ گرفته را به حالت اول برگردانند. برای مثال، این محصولات بر روی دندان های زرد به خوبی اثر می گذارند، دندان های قهوه ای رنگ شاید به آن خوبی به این محلولات پاسخ ندهند و دندان هایی که رگه هایی از خاکستری در آن ها دیده می شود که این محلول ها به هیچ عنوان برایشان کارساز نیست. سفید کردن دندان بر روی پر کردگی های دندان، تاج ها و ونیرها عمل نمی کند. اگر تغییر رنگ دندان هایتان به دلیل داروها و ضربات باشد نیز این محلول ها مناسب و کارآمد نیستند.

راهکارهای سفید کردن دندان

اگر تمایل به سفید کردن دندان هایتان دارید، با دندانپزشک متخصص خود در رابطه با گزینه های موجود و انتخاب بهترین راه حل مشورت کنید. این راه حل ها عبارت اند از:

خمیردندان های لکه بر

تمامی خمیردندان ها می توانند لکه های موجود بر روی دندان ها را پاک کنند منتها خراش های ملایمی هم بر روی دندان ایجاد می کنند. به دنبال خمیردندان هایی بگردید که مواد پولیشی درون آن زیاد باشد و آسیبی به دندان ها وارد نکند. برخلاف سفیدکننده ها، این خمیردندان ها فقط می توانند لکه ها را از بین ببرند، نمی توانند باعث تغییر رنگ دندان ها شوند.

سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی

این پروسه معمولا تنها به یک جلسه مراجعه به دندانپزشکی احتیاج دارد. دندانپزشک متخصص، ابتدا لثه ها را با وسایل مخصوصی پوشانده و محلول سفید کننده را بر روی دندان ها اعمال می کند.

سفیدکردن دندان

راهکارهای سفید کردن دندان

سفید کردن دندان در خانه

معمولا سفید کردن دندان در خانه مدت زمان بیشتری به طول می انجامد، از چند روز تا چند هفته. دندانپزشک یک ظرف مخصوص برای انجام پروسه به شما می دهد که در خانه مقدار معینی از محلول را در مدت زمان خاصی درون آن بریزید. به این نکته توجه کنید، درست است که پروسه سفید کردن دندان را در خانه انجام می دهید، منتها حتما باید مطابق با دستورالعمل های داده شده توسط دندانپزشک متخصص باشد.

اثرات جانبی سفید کردن دندان

ممکن است برخی از افرادی که از محلول های سفیدکننده دندان استفاده می کنند، حساسیتی را در دندان هایشان تجربه کنند. این اتفاق به این دلیل می افتد که پراکساید موجود در محلول از مینای دندان گذشته به بخش های نرم مغز استخوان رفته و عصب های دندان راآزار می دهند. در بیشتر موارد این حساسیت ایجاد شده، موقتی است، شما می توانید پروسه سفید کردن دندان را متوقف کرده و پس از مدتی دوباره آغاز کنید.

انتهایی

برای گرفتن بهترین نتیجه به بهترین متخصص ایمپلنت تهران مراجعه کنید. دکتر آریام، متخصص انواع جراحی های پیشرفته و پروسه های مربوط به زیبایی دندان ها است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + ده =

فوق تخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت