جراحی پیوند استخوان

جراحی-پیوند-استخوان

جراحی-پیوند-استخوان

جراحی پیوند استخوان

برای بازسازی استخوان های از دست رفته یا تخریب شده ، پزشکان جراح نیاز مند جایگزین نمودن بافت های مفقود هستند . برای این کار از جراحی پیوند استخوان کمک گرفته و بافت های استخوانی را از سایر بخش های بدن می گیرند . در مواردی برای بازسازی استخوان از دست رفته فک برای اصلاح دندان از نواحی دیگر بدن گرافت استخوانی تهیه شده و در نقطه فاقد بافت کافی پیوند می خورد . به این ترتیب بافت پیوند خورده پس از اتصال عملکرد هایی را انتظار می رود را انجام داده و نتایج مورد نظر را ایجاد می نماید .

جراحی-پیوند-استخوان

جراحی-پیوند-استخوان

ویژگی های جراحی پیوند استخوان

جراحی پیوند استخوان تکنیکی است موفق ، کارآمد و اصولی که در بیشتر مواقع این روش جایگزینی مناسب برای دندان های از بین رفته می باشد و می تواند تغییر شکل های ناش از آسیب دندان ، کبود ها و تحلیل رفتگی بافت های حیاتی را جبران کرده و اسکلت فک را ارتقا ببخشد . چرا که گاه استخوان فک با ریشه دندان تحریک شده و هنگامی که دندان از بین می رود ، استخوان فک نیز تحلیل رفته و نمی توان ایمپلنت را انجام داد . هنگامی که به چنین شرایطی برسیم ، لازم است از جراحی پیوند استخوان استفاده کرده و سلامت و ماندگاری اجزای ایمپلنت را تضمین کنیم . پیوند استخوان دو ویژگی مثبت برای پابرجایی دندان ها دارد :

پایداری فک : با این روش استخوان فک به ساختار لازم رسیده و پس از تثبیت وضعیت آن ، می توان عمل ایمپلنت و ترمیم دندان را انجام داد . به کمک جراحی پیوند استخوان مشکلات بدفرمی استخوان فک اصلاح شده و ساختار آن وضعیت متعادلی به خود می گیرد .

جراحی-پیوند-استخوان

جراحی-پیوند-استخوان

حفاظت : جراحی پیوند استخوان موجب پیشگیری از خراب شدن اسکلت فک در پی کشیدن دندان خواهد شد و از بیماری های پریودنتال جلوگیری می کند .

جراحی پیوند استخوان قبل از ایمپلنت

به کمک این تکنیک می توان در اشخاصی که با کمبود استخوان فک مواجه هستند و فکشان به درمان ایمپلنت پاسخ نمی دهد ، بستر مناسبی برای جایگذاری اجزای ایمپلنت فراهم کرده و درمان را به نحو اثربخش و پایداری پیش برد . علاوه بر این بیماران درگیر با بیماری پریودنتال با سلامت دندان و دهان همراه شده و می توانند سال های سال از مزایای این تکنیک کمک بگیرند و کارآیی و ظاهر دندان های خود را بهبود یافته بینند . با کمک جراحی پیوند استخوان ، توان و دوام دندان ها در سال های متمادی بالا رفته و وضعیت ایده آلی به عملکرد دهان بخشیده خواهد شد .

اتوژن :

در پیوند استخوان به روش اتوژن از بافت استخوانی خود بیمار کمک گرفته شده و به این اقدام اتوگرافت نیز می گویند . استخوان مورد نیاز برای بازسازی فک از چانه ، ساق پا ، جمجمه یا بخش های دیگر فک گرفته شده و فایده این کار در زنده بودن بافت های الحاقی است به این ترتیب پیوند مورد نظر میان گرافت و بخش های زیرین برقرار شده و مقاوت کافی ملحوظ خواهد شد . اما لازم است بدانید مدت زمان جراحی در این روش بیشتر می شود چرا که جراحی دو مرحله ای شده و لازم است در فرآیند اولیه ، استخوان از بخش پیوند دهنده استخراج شود و نهایت دقت و ظرافت در این مرحله مورد نیاز است تا کوچک ترین عارضه ای بخش پیوند دهنده را آسیب نزند . در مرحله دوم ، گرافت یا استخوان برداشتی در فک قرار گرفته و به همین دلیل جراحی زمان بر است .

آلوژن :

در پیوند استخوان به روش آلوزن ، گرافت یا بافت استخوانی از بدن خود بیمار برداشت نمی شود بلکه حجم مورد نظر بافت ، از جسد گرفته شده و با انجام درای آپ و فریز قابل استفاده در ناحیه فک می باشد . در این پیوند استخوان الحاقی نمی تواند سلول های جدیدی تولید کند بلکه تنها به عنوان داربست یا نگهدارنده برای ساپورت استخوان های کناری مورد استفاده قرار گرفتعه و فقدان های استخوانی را برطرف می نماید .

زنوژن

در جراحی پیوند استخوان با روش زنوژن ، از استخوان جانوارن دیگری همچون گاو ، برای ادامه درمان کمک گرفته و برای پیشگیری از عفونت استخوان های جدید ، آنها را با حرارت زیاد استریل می نمایند تا آماده جایگذاری در فک شود . پیوند های آلوژن و زنوژن این ویژگی مثبت را دارند که برای تامینشان نیازی به طولانی شدن مدت جراحی نبوده و از دن فرد استخوان خارج نخواهد شد . اما بافت های زنوژنی همانند اتوگرافت نبوده و نمی توانند اتصال لازم ره برقرار نموده یا تکثیر سلولی شوند .

 

نحوه جراحی پیوند استخوان

در شروع درمان دندانپزشک بخش های آسیب دیده معاینه به عمل آورده و شرایط دندان و لثه را از حیث تعادل و وضع عمومی بررسی می کند . چنانچه بیماری پریودنتال موجود بود ، شرایط دندان ها غیر معمول بود یا آسیب های فاحش مشاهده شدند ، لازم است پیوند استخوانی انجام گیرد . برای بررسی های دقیق رادیوگرافی پانورکس بسیار مهم بوده و می توان نمای دقیقی و واضحی از استخوان دندانی و فکی در اختیار جراح قرار دهد . پس از تعیین ابعاد و اندازه استخوان های مورد نیاز نوبت به بررسی و امکان سنجی جراحی می شود . برای معاینات تکمیلی نیز می توان از سی تی اسکن برای ارزیابی دقیق تر اسکلت فک استفاده نمود . برای جراحی در بیشتر مواقع از بی هوشی کمک گرفته و پس از تامین بافت استخوانی مورد نیاز ، پیوند های اصلی به ابعاد مختلف و جایگاه های قرارگیری مختلف ادامه می یابند . پس از پیوند استخوان ، لایه های غشایی موجود در سر جای خود فیکس شده و در آخر از بخیه برای بستن پوست کمک گرفته می شود .

مراقبت های بعد از جراحی پیوند استخوان

بعد از اتمام جراحی لازم است بیمار مسکن مصرف کند . رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار مهم و کمک کننده بوده و برای ادامه درمان اهمیت خیلی زیادی دارد . در بخشی که مورد جراحی قرار نگرفته لازم است از نخ دندان و مسواک استفاده کرده و چنانچه بانداژ یا پانسمانی بر روی ناحیه مورد جراحی نبود ، می توان از مسواک نرم برای تمیز کردن ناحیه و پیشگیری از پیدایش پلاک کمک گرفت .

برخی از خدمات دکتر آریام متخصص ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

جراحی پیوند استخوان

بلیچینگ  

تهران – بلوار فردوس شرق -خ ابراهیمی جنوبی- بالای بانک مسکن- ساختمان عقیق ط 3 واحد 11
44974672 _ 44974660
کانال تلگرام
پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر میثم آریام

 

1 دیدگاه

  1. عماد گفت:

    سلام
    چگونه مغز استخوان فرد دهنده و بیمار در پیوند آلوژن و سینژیک سازگار می شوند ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

فوق تخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت

× مشاوره رایگان