ایمپلنت-دندان

ایمپلنت-دندان

 ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان ریشه های دندان مصنوعی می باشند که جهت جایگزین کردن دندان های از دست رفته می باشند ، زمانی که شخصی دندان از دست رفته ای دارد ، دندانپزشک زیبایی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته کاشت دندان را به کار می برد ، در واقع ایمپلنت دندان یک پروتز می باشد که دندانپزشک زیبایی برای اشخاص به کار می برد ، بسیاری از اشخاص زمان صحبت کردن ، خندیدن به دلیل اینکه دندان هایشان از دست رفته است و این امر در معرض دید است و سبب تاثیر منفی بر چهرشان می شود اعتماد به نفسشان را از دست می دهند که با ایمپلنت دندان در کمترین زمان می توانند به زیبایی چهره خود کمک نمایند .

 ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است .

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست

زمانی که شخصی دندان هایش را از دست می دهد نه تنها در زمان صحبت کردن و خندیدن تاثیرات منفی آن ظاهر می شود بلکه در زمان خوردن غذا و جویدن با مشکلات نیز روبرو می شود با کاشت دندان می توان از این امر را نیز برطرف نمود ، ایمپلنت دندان سبب حفظ استخوان فک می شود و از دست دندان استخوان دندان نیز پیشگیری می شود .

عوامل مختلفی سبب از دست رفتن دندان می شودکه در ذیل به بیان مهم ترین علت های از دست رفتن دندان ها (عوامل پوسیدگی دندان و از دست رفتن دندان ) می پردازیم :

 •      پوسیدگی دندان
 • شکست کانال ریشه
 •    بیماری لثه (پریودنتیت)
 •    تروما به دهان (آسیب دندان)
 •   سایش بیش از حد
 •  نقص مادرزادی

و…

 یکی از نکاتی که باید قبل از کاشت دندان به آن توجه شود ، مشاوره پیش از ایمپلنت دندان است ، با انجام این کار می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص کاشت دندان و مراقبت های پس از ایمپلنت دندان را بدانید  .

مشاوره پیش از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

 برای تعیین اینکه آیا ایمپلنت برای شما مناسب است، مشاوره با دندانپزشک، جراح دهان و  یا جراح پروتز دندان مورد نیاز است. در طول این انتصاب، متخصص دندانپزشک شما دندانها و لثه های شما را کاملا بررسی کرده و چگالی و مقدار استخوان را ارزیابی خواهد کرد.

این ممکن است شامل اشعه ایکس و توموگرافی کامپیوتری (CT scans) باشد تا اطمینان حاصل شود که ساختار استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت ها وجود دارد و دقیقا مشخص می کند که دندان ها در کجاقرار گرفته اند و ایمپلنت را باید در کدام بخش ها باید جایگزاری کرد .

 آیا می دانید چه عواملی در تعیین برنامه درمان و کاشت دندان شما تاثیر گذار است ؟

 بر اساس شرایط بافتهای دهان، بهداشت دهان و عادات شخصی و انجام دستورالعمل های مراقبت پس از ایمپلنت دندان ، دندانپزشک شما به شما از بهترین برنامه درمان توصیه خواهد کرد.

 با توجه به وضعیت شما، دندانپزشک زیبایی به شما توصیه می کند تا چه مدت کل فرایند درمان، چه تعداد و چه چیزی باید پس از هر ایمپلنت را بیمار باید رعایت نماید .

 در جلسه مشاوره، تعیین می گردد که برای بیمار جهت خنک شدن منطق آسیب زده نیاز به چه میزان بی حسی است و اینکه چه داروهایی پس از ایمپلنت دندان برای بیمار تجویز شود . هم چنین در جلسه مشاوره هزینه ایمپلنت تعیین می گردد.

  مراقبتهای قبل از ایمپلنت دندان قبل از اینکه شخص کاشت دندان را انجام دهد نیاز است که یکسری مسائل را رعایت نمائید یکی از نکاتی که قبل از کاشت دندان باید رعایت نمایید ،رعایت بهداشت دهان و دندان است ، باید اگر دندان پوسیدگی دارد و یا شخص بیماری لثه دارد ، درمان آنها را پیش از کاشت دندان انجام دهد.

 در صورتی که سیگاری هستید ، بهتر است مصرف سیگار را قطع نماید اگر این امر میسر نیست بهتر است که مصرف سیگار را کاهش دهید ، مصرف سیگار یکی از عواملی است که سبب از دست رفتن دندان ها می شود .

سیگار کشیدن می تواند بر روی استخوان دندان ossteointegration تأثیر بگذارد، فرایندی که ایمپلنت دندان را به استخوان فک متصل می کند.

چه زمانی می توان کاشت دندان را انجام داد کاشت دندان را می توان در هر زمان پس از نوجوانی یا زمانی که رشد استخوان کامل است انجام شود. برخی از شرایط پزشکی مانند دیابت فعال، سرطان یا بیماری پریودنتال ممکن است قبل از انجام این روش نیاز به درمان بیشتری داشته باشند و یا نیاز به کنترل بیشتری بر این بیماریها است

 مراقبت های قبل از کاشت دندان شامل چه مواردی است ، قبل از ایمپلنت دندان باید یکسری نکات رعایت شود تا شخص در زمان کاشت دندان و پس از آن بهترین نتیجه را بگیرد .

فیلم ایمپلنت دندان

 خیلی از اشخاص با کاشت دندان آشنا نیستند در ذیل فیلم ایمپلنت دندان را قرار می دهیم تا بیشتر با مراحل کاشت دندان آشنا شوید ، فیلم ایمپلنت دندان را در ذیل قرار داده ایم .

فیلم ایمپلنت

 مراحل قبل از کاشت دندان  (مراحل قبل از ایمپلنت دندان)

قبل از ایمپلنت دندان مراحل ذیل انجام می شود :

مراحل ایمپلنت دندان مراحل ایمپلنت دندان را دندانپزشک زیبایی باید با دقت خاصی انجام دهد .  بازسازی ایمپلنت دندان معمولا از یک پیچ تیتانیوم و یک تاج تشکیل شده است. یک سوراخ کوچک در دندانهای (و جایی که هیچ دندان وجود دارد) ایجاد می شود .این سوراخ به منظور هدایت پیچ تیتانیوم که ایمپلنت در محل آن نگهداری می شود، ایجاد می شود ،  برای جلوگیری از آسیب رساندن به بافت دندان مانند عصب های زیرین دندان که در بخش فک پایین می باشد، یک دندانپزشک باید از مهارت و تخصص خاصی برخوردار شود تا مشکلی برای بیمار ایجاد نشود .

 مراحل قبل از کاشت دندان

در بسیاری از موارد دندانپزشکان هنگام قرار دادن ایمپلنت ها از اسکن سی تی که محل استخوان های دندان و بافت ها را مشخص می کند کمک می گیرد . محل قرار گیری  پس از ایجاد شدن سوراخ در استخوان دندان جراح به آرامی و با دقت فراوان پیچ ایمپلنت را قرار می دهد ، سپس نیاز به زمان است تا پیچ با استخوان دندان جوش بخورد ، پس از آن تاج دندان را جایگزین می نمایند .مراقبت های پس از ایمپلنت دندان  یکی از مهم ترین نکاتی که پس از ایمپلنت دندان باید رعایت گردد ، رعایت بهداشت دهان و دندان است .

 یکی از علت های از دست رفتن دندان استعمال سیگار است ، توصیه می شود که قبل و پس از کاشت دندان از استعمال سیگار اجتناب نمایید ، مراقبت های قبل و پس از ایمپلنت دندان بسیار مهم است .

 استعمال سیگار را پس از ایمپلنت باید متوقف نمود ، زیرا کشیدن سیگار علاوه بر تغییر رنگ دندان ها سبب پوسیدگی دندان می شود . پس از کاشت دندان ایجاد شدن تورم و درد امر عادی است ، بنابراین نباید نگران باشید ، اما در صورتی که با درد بیش از حد مواجه شدید دندانپزشک زیبایی خود را مطلع نمایید

  رژیم غذایی پس از کاشت دندان نیز بسیار مهم است ، بنابراین رژیم غذایی شما باید محدود به غذاهای نرم باشد. اگر بخیه وجود داشته باشد ممکن است لازم باشد که توسط دندانپزشک خود برداشته شودبهتر است بدانید که برای قرار دادن ایمپلنت ها نیاز به زمان است و ممکن است تا شش ماه طول بکشد ، در حالی که اتصالات و تاجها می تواند تا دو ماه طول بکشد. البته این مدت زمان بستگی به موارد فردی و درمانی داردو برای هر شخص این موارد یکی نیست . انواع ایمپلنت در دنیا بیش از 60 شرکت جهت ایمپلنت دندانی و یا ساخت مواد ایمپلنت وجود دارد .

 در نتیجه، دنداند پزشک زیبایی می تواند گزینه های بسیاری برای شناسایی درمان مناسب برای نیازهای خاص بیمار تعیین نماید . ایمپلنت دندان معمولا براساس نوع روش استفاده شده برای قرار دادن آنها طبقه بندی می شوند: در برخی از اشخاص نیاز به دو مرحله یا تک مرحله جهت کاشت دندان وجود دارد .

 آیا می دانستید که در بازار انواع ایمپلنت وجود دارد و دندانپزشک زیبایی براساس هزینه ای که بیمار می خواهد انجام دهد و وضعیت و ساختار فک و دهان هر شخص یکی از انواع ایمپلنت را برای او انتخاب می کند .

انواع ایمپلنت

انواع ایمپلنت دندان به طور کلی اکثر سوالاتی که بیماران در مراحل اولیه کاشت دندان بیان می کنند این است که ایمپلنت شامل چه نوع های است ، ایمپلنت انواع مختلفی دارد ، انواع ایمپلنت را می توان ایمپلنت سوئیسی ، آمریکایی ، ایمپلنت SIC و کره ای و… نام برد .

 آیا ایمپلنت درد دارد

یکی از سوالاتی رایج دیگری که بسیار بیان می شود، این است که آیا ایمپلنت درد دارد ؟

 یکی از دلایلی که اشخاص از انجام ایمپلنت منصرف می شوند و پیگیر آن نیستند ، درد ایمپلنت است و همیشه این سوال بیان می شود  که آیا ایمپلنت دندان درد دارد ؟

درد دندان به طور کلی بر روی عصب دندان تاثیر می گذارد ، یکی از دغدغه و نگرانی اشخاص این است که آیا ایمپلنت درد دارد ، در پاسخ به این سوال باید بیان کرد که به دلیل اینکه ایمپلنت ها بر روی بخش عصبی نیستند اما می تواند بر روی عصب های اطراف دندان تاثیر گذار باشند ، در صورتی که دندان پزشک زیبایی دقت بالایی داشته باشد و با به کار بردن سرعت عمل می تواند از درد ایمپلنت بکاهد البته نیاز به ذکر است به دلیل اینکه پیش از انجام کاشت دندان از بی حسی استفاده می شود شخص درد چندانی را تجربه نمی کند .

ایمپلنت دندان جهت نگهداری روکش های جایگزین تاج دندان به عنوان ریشه دندان می باشند و درون استخوان فک کار گذاشته می شوند و جنس آنها از تیتانیوم خالص می باشد. بیمار با گذاشتن ایپملنت احساس می کند دندان طبیعی دارد .  دندان های جدید روی این ریشه ها نصب می شوند بعد از اینکه این ریشه ها ی مصنوعی در استخوان محکم شدند . برای ثابت نگه داشتن  دندان مصنوعی از مینی ایمپلنت ها و ایمپلنت های باریک به عنوان محل گیر مناسب برای زمانیکه دندان مصنوعی بیمار گیر کافی را نداشته  استفاده می شود . برای چسباندن ایمپلنت از چسب دندانپزشکی استفاده می شود .

ایمپلنت-دندان

ایمپلنت-دندان

موارد استفاده ایمپلنت

 • زمانیکه یک سمت دندان طبیعی باشد و یک یا تعداد بیشتری از یک دندان از انتهای هر قوس دندان از بین رفته باشد .
 • زمانیکه در یک یا هردوتا فک تمام دندانهای ازبین رفته باشند .
 • زمانیکه فاصله بین دندانهای جلو در اثر ازبین رفتن یک دندان در صورتیکه دندانهای کناری آن طبیعی هستند .
 • درصورتیکه در اثر ازبین رفتن یک یا تعداد بیتشتری از یک دندان به خاطر  فاصله زیاد بین آنها  دندان های مجارش طبیعی باشند .

با تحقیقاتی که به عمل آمده است میزان موفقیت ایپملنت دندان 95% می باشد و این میزان موفقیت در بیماری های  گونا گون  متفاوت  است  و به عوامل مختلفی بستگی دارد  در افرادی که  دارای بیماریهایی ازقیبل دیابت و  سایش دندان (براکسیسم ) است  میزان موفقیت استقاده از ایپملنت کاهش می یابد.یکی از مواردی که برای استفاده از ایمپلنت اهمیت دارد داشتن  لثه ها  و استخوان فک سالم  و همیطور بدنی  تندرست می باشد. از این رو بهتر است برای استفاده از ایمپلنت با پزشک متخصص خود حتما مشورت کنید .

بهتر است حدود 6 هفته  صبر کنید  برای جایگزین  کردن همزمان ایپملنت و دندان کشیده شده  به ویژه  دندان های خلفی که  دویا سه تا ریشه دارند و بزرگ می باشند .

بعد از اینکه دندان کشیده شد بهترین زمان برای گذاشتن ایمپلنت می باشد.برای اینکه بعداز کشیدن دندان مقداری از استخوان تحلیل می رود و می توان در حفره دندان  ایمپلنت  را  قرار داد.

زمانی شانس بیشتری برای گذاشتن  ایمپلنت  می باشد که  در اثر عفونت مقدار زیادی از دندان از بین نرفته باشد  و دندان ازبین رفته عفونی نباشد .

بنابراین افرادی  می توانند و دارای قابلیت دریافت ایمپلنت باشند که از نظر سیستم بدنی  کاملا سالم هستند و مانعی برای خارج کردن دندان ها و داشتن پروتز ثابت ندارند.

مزایای ایمپلنت

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده ایمپلنت برای افرادی  می باشد که تمام دندان های خود و یا چند تا از دندان های خود را  ازدست داده اند  و همینطور برای افرادی که برای آنها تاج دندان و ریشه درست می شود  به علت اینکه یک دندان خود را از دست داده اند.

 ایمپلنت در واقع  مانند دندان طبیعی می باشد و نوعی کاشت  پایه ای برای دندان های متحرک و دائمی است .برای اینکه بتوان تا آخر عمر از آن کار کشید بهتر است مانند دندان طبیعی ازآن نگهداری و مراقبت کنید .

  مزایای ایمپلنت دندان 

 • بهبود بخشیدن به گفتار :با استفاده از این تکنیک می توان هرگونه مشکل  تاثیر بر روی لحن کلام فرد و تن صدایش را در اثر نبود دندان ها رفع کرد.
 • حفظ سلامت دهان  ودندان :دندان مصنوعی جایگزین  دندان طبیعی می شود بدون اینکه به دندان  های مجاور دندان آسیبی وارد شود .
 • غذا خوردن آسان :افراد بیمار می توانند با انجام ایپملنت به آسانی  همه مواد غذایی را بخورند و مانند دندان های مصنوعی مشکل غذا خوردن ندارند.
 • ظاهری جذاب و زیبا : با انجام ایمپلنت فرد  ظاهر بسیار طبیعی دارد و بدون هیج عیب و نقصی می باشد  وتاثیر به سزایی در تعاملات  اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس در بیمار ایچاد می کند.

اطلاعات در باره موارد انجام ایمپلنت ها

برای گذاشت ایمپلنت  از بی حسی موضعی استفاده می  شود و زمانکیه ایمپلنت خود دارای رویه ی دندانی است دندان های موقت می توانند در جای خالی قرار بگیرند.برای قرار دادن ایمپلنت ها یک جلسه  کافی است و جلسات بعدی برای معاینه و چکاب می باشد تا هنگامیکه  قسمت دندانی ایمپلنت یا انجام پروتز وقتش برسد در اینصورت ایمپلنت به عنوان دندان دائمی نصب می شود.

هرینه و زمان دوام کاشت ایمپلنت های دندانی

چه فاکتورهای در هزینه ایمپلنت دندان  تاثیر گذار است ، در ذیل به بیان این نکات و فاکتورها می پردازیم

 برخی از  هزینه های کاشت ایمپلنت  مادام العمر و کمتر از هزینه یک برنج  و موارد جانبیش است .تفاوت قیمتی بسیاری به علت   کمپانی های سازنده  آن در سرتاسر اروپا  وآمریکا و آسیا می باشد .

سوالی که در اینجا مطرح می باشد این است که ایمپلنتها توسط بدن پس زده می شوند ؟

برای اینکه این ایمپلنت ها از جنس فلزی  می باشند و با بدن انسان سازگاری دارند و همانند برخی پیوندها از قیبل کلیه ، ریه ، قلب پس زده  نمی شوند.

چند روز مرخصی برای جراحی  کل فک ایمپلنت در یک جلسه باید گرفت ؟

بهتر است بعد از انجام این جراحی فرد بیمار استراحت کند و کمتر به کارهای روزمره بپردازد هرچند که برخی از بیماران بلافاصله به  کارهای روزمره خود می پردازند یا به سرکار می روند البته بهتر است با انجام دادن  بسیاری ا زکارها با پزشک خود مشورت کنید واز او بپرسید .

ایمپلنت

ایمپلنت

بیماران خاص

برای جراحی ایمپلنت بهتر  است با پزشک متخصص خود مشورت کنید مخصوصا بیماران که مشکل قلبی عروقی دارند و و همینطور مشکل فشار خون :

از جمله مشکلاتی که پس از جراحی ایمپلنت ایجاد می شود  مانند کاهش تراکم استخوان و افزایش قند خون می باشد که  شامل بیمارن مبتلا به آرتریت رو ماتویید می باشد .

همینطور بیماران که مبتلا به مرض قند یا دیابت هستند باید سه ماه قبل از جراحی و گذاشتن ایمپلنت سطح قند خون خود را کنترل کنند .

آیا پوکی اسنخوان مانع جراحی ایپملنت می باشد ؟

مصرف داروی کسلیم و داروهای خاص دیگر  هفته ای یک  بار برای افرادی که دارای کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان می باشند از نکات مهم جراحی ایمپلنت دندان  می باشد. این افراد باید با پزشک خود مشورت کنند درصورتیکه بیش از سه سال از این دارو استفاده کرده اند   در مدت زمان سه ماه باید درمان دارویی خود را به عقب بیاندازند و داروی دیگری جایگزین کنند ویا آنها را حذف کنند .

موفقیت ایمپلنت دندان به عوامل بسیاری بستگی دارد. از جمله می توان به جنس مواد استفاده شده در کاشت دندان ، نوع قرار دادن ایمپلنت اشاره کرد. فرد باید در انتخاب جراح خود دقت داشته باشد . در این مورد دندانپزشک باید متخصص ایمپلنت بوده و از تجربه و تبحر کافی برخوردار باشد. شکست این جراحی باعث هدر رفتن هزینه و وقت بیمار می شود .

اقدامات بعد از ایمپلنت دندان

1. تورم بعد از ایمپلنت دندان طبیعی می باشد که در مدت زمان 4 تا 5 روز بهبود می یابد . در این مدت فرد باید از کمپرس سرد برای کاهش تورم در ناحیه خارجی صورت به مدت 20 دقیقه در هر 10 دقیقه استفاده کند . این کار را تا دو روز تکرار کند. بعد از 2 روز در صورتی که تورم ادامه داشت از کمپرس گرم استفاده کند.
2. خونریزی بعد از جراحی طبیعی می باشد و تا 10 دقیق بعد از جراحی ادامه دارد و کاملا قطع می شود. کمپرس سرد را در قسمت خارجی صورت گذاشته تا به بهبود بخیه کمک کند . در صورتی که خونابه به رنگ صورتی دیده شد با خونریزی اشتباه گرفته نشود و کاملا عادی می باشد .
عوارض احتمالی بعد از ایمپلنت دندان
شکستگی پروتز ایمپلنت
یکی از عوارض احتمالی ایمپلنت دندان شکستگی پروتز آن می باشد . این اتفاق در اثر فشار بیش از حد ناشی از دندان قروچه یا قرار گرفتن باقیمانده غذای سفت یا سنگ بر روی ایمپلنت رخ می دهد. در این صورت پزشک اقدام به تعویض پروتز می کند.

عوارض ایمپلنت

ایمپلنت دندان همانطور که بیان شد ، جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته است ، ایمپلنت دندان در دراز مدت جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته است ، اما در این بخش به بیان عوارض ایمپلنت می پردازیم ، اگر چه کاشت دندان بسیار خوب است و بعد از 15 الی 20 سال پس از کاشت دندان ممکن است با شکست ایمپلنت ها مواجه شویم .

البته لازم به ذکر است که میزان شکستگی ایمپلنت معمولا 15 تا 20 درصد است ، و میزان شکست دندان نسبت به کارایی که در 15 سال دارند بسیار ناچیز است .

راه کارهایی برای پیشگیری از عدم شکست ایمپلنت ها

یکی از نکاتی که برای حفظ سلامت ایمپلنت ها بسیار تاثیر گذار است ، عدم مصرف الکل ، بیماریهای نظیر دیابت که باید کنترل شوند و عدم استعمال سیگار و…

رعایت بهداشت یکی از نکاتی است که نه تنها در حفظ بهداشت دندان ها بسیار تاثیر گذار است بلکه در بالابردن سلامت ایمپلنت نیز تاثیر گذار است .

یکی از نکات دیگری که در حفظ ایمپلنت ها باید رعایت شود ، عدم مصرف غذاهای سخت نظیر ته دیگ است .

در صورتی که با تورم، درد، عفونت و شکست احتمالی ایمپلنت روبرو شدید حتما نزد دندانپزشک زیبایی بروید . برای اینکه ایمپلنت ها مقاومت داشته باشند ، بهتر است که در دو الی سه ماه اول حتما از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید . دکتر آریام دندانپزشک زیبایی تمامی نکاتی را که شخص پس از ایمپلنت باید رعایت نماید را به آنها بیان می کند تا بیماران در خصوص مراقبت های پس از ایمپلنت آگاهی کاملی داشته باشند . یک دندانپزشک زیبایی ابتدا باید با ساختار دهان و دندان آشنا باشد ، سپس  با توجه به ساختار فکی و دهان هر شخص بهترین نوع ایمپلنت دندان را برگزیند .

تفاوت ایمپلنت تک مرحله ای و چند مرحله ای

در کاشت دندان پس از اینکه  فیکسچر در استخوان فک جایگزاری شد ، لثه را بخیه می زند تا جوش بخورد ، سپس بعد از گذشت مدت زمانی که معمولا سه ماه است ، دندانپزشک زیبایی لثه را شکاف می دهد تا روکش دندان را بر روی فیکسچر قرار دهد ، پس از آن مجدد لثه را بخیه می زنند ، پس از این مراحل کارهای نهایی که شامل خارج نمودن هیلینگ و بستن اباتمنت بر روی روکش دندان است ، انجام می شود .

اگر دندان پزشک زیبایی بخواهد که ایمپلنت را تک مرحله ای انجام دهد ، در همان مرحله اول هیلینگ را می بند و در مراحل بعدی به انجام آماده ساختن روکش دندان می پردازد .

اگر ایمپلنت نیاز به چند مرحله داشته باشد ، دندانپزشک زیبایی کاشت دندان را در چند مرحله انجام می دهد .

انجام ایمپلنت برای اشخاص سیگاری

در اشخاصی که سیگاری می باشند ، کاشت ایمپلنت دندان نیازمند کاهش مصرف سیگار می باشد تا موفقیت کاشت دندان را افزایش داد .

دکتر آریام دندانپزشک زیبایی به اشخاص توصیه می کند ، در صورتی که سیگاری هستند ، پیش از انجام ایمپلنت حتما سیگار را ترک نمایند ، زیرا عدم مصرف سیگار سبب افزایش موفقیت درمان می گردد ، حتی عدم مصرف سیگار پیش از ایمپلنت سبب بهبودی سریع تر و بهتر خواهد شد .

البته نیاز به ذکر است دکتر آریام دندانپزشک زیبایی در اشخاص سیگاری ایمپلنت دندان را نیز انجام داده است و میزان موفقیت ایمپلنت دندان در این اشخاص بالای 90 درصد بوده است ، اما اگر اشخاص مصرف سیگار را کاهش دهند و یا ترک نمایند سبب بالا رفتن موفقیت ایمپلنت دندان می شوند .

ایمپلنت دندان در اشخاص مختلف بسته به اینکه به چه میزان می خواهند هزینه نمایند و یا اینکه ساختار فک و دهان آنها چگونه است کاملا متفاوت می باشد .

درمان های ایمپلنت یک روزه

در کشور ما امروزه انجام ایمپلنت دندان در یک روز وجود دارد . در یک روز می توان دندان را کشید و در برخی موارد نیاز به بخیه نمی باشد . از آمپول دندانپزشکی با تکنیک خاصی در این روش استفاده می شود که ماده بی حسی را با فشار خاصی با توجه به بافتهای دهان بیمار تزریق می شود . اگر بافتها مقاوم باشند میزان تزریق ماده بی حسی کم می باشد. این ماده بدون درد بوده که توسط دستگاههای استاندارد فریسی انجام می شود.

درمان-های-ایمپلنت-یک-روزه

درمان-های-ایمپلنت-یک-روزه

نحوه انجام ایمپلنت یک روزه

ایمپلنت دندان  را می توان یک روزه انجام داد ، نحوه انجام ایمپلنت دندان یک روزه را در ذیل به شکل کامل شرح می دهیم .

در این روش دندان بیمار کشیده می شود و در عرض چند دقیقه ایمپلنت در دهان قرار می گیرد . حتی روکش پایان کار در همان جلسه انجام می شود.درمان ایمپلنت یک جلسه ای در مطلب دندانپزشکی دکتر آریام انجام می شود .
ایمپلنت یک روزه برای چه دندان هایی مناسب است ؟
ایمپلنت یک روزه معمولا برای دندان های جلویی کاربرد دارد . یک دندان یا بیشتر را می توان در این روش به طور همزمان انجام داد . روکشی که در این روش بر روی دندان قرار می گیرد موقت می باشد .

افراد مناسب برای ایمپلنت یک روزه

همه افراد واجد شرایط این روش کاشت دندان نیستند . دندانپزشک در ابتدا به بررسی دقیق دندان ها پرداخته و در صورت تشخیص می توان از ایمپلنت یک روزه برای درمان استفاده کرد.

مزایای ایمپلنت یک روزه

• نیاز به انتظار برای آماده شدن ایمپلنت ندارد و به سرعت در دهان قرار می گیرد .
• ماندگاری این نوع ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی متحرک بیشتر بوده و در صورت انجام مراقبت های لازم آسیبی به آن وارد نمی شود و نیازی به ترمیم ندارد.
• حفظ حجم استخوان فک : ایمپلنت از تحلیل استخوان فک جلوگیری کرده و باعث تشکیل استخوان در اطراف دندان کاشته شده می شود.

اهمیت استفاده از تجهیزات دندانپزشکی با بهترین مارک

استفاده از مواد با کیفیت مرغوب با برندهای خوب در دندانپزشکی مهم می باشد . مثلا اگر در تراش دندان از فرز خوبی استفاده نشود تولید حرارت و التهاب در دهان بیمار می کند و بعد از گذشت 6 الی 1 سال از درمان فرد دچار دندان درد می شود. اگر از توربین استفاده می شود آب را در سه جهت به نوک فرز نزند عوارض تورم و درد برای فرد ایجاد می شود. لگد زدن توربین و فیت بودن فرز در توربین دارای اهمیت بسیاری می باشد .بنابراین مواد مصرفی و برند آن در خدمات دندانپزشکی شامل ایمپلنت و لمینت دندان بسیار مهم می باشد . البته دندانپزشک باید دارای تبحر و تجربه کافی باشد تا بتواند از بهترین مواد در دندانپزشکی نتایج موفقیت آمیزی داشته باشد .

اجزای ایمپلنت

ایمپلنت به عنوان یکی از گرانترین روش های درمانی در دندانپزشکی از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است که شامل موارد ذیل می باشد :
• فیکسچر
این قسمت ریشه دندان کاشت می باشد که در داخل استخوان قرار داده می شود . این قسمت مانند پیچ می باشد که با جراحی و برش در استخوان فک قرار می گیرد . جنس این قسمت از تیتانیوم می باشد که با بدن سازگار بوده و حساسیتی برای فرد ایجاد نمی کند .
• اباتمنت
این قسمت روی فیکسچر قرار می گیرد .
• روکش
این قسمت نیز نقش تاج دندان را دارد که بر روی اباتمنت سوار می شود . این قسمت می تواند با توجه به نیاز بیمار در لابراتور ساخته می شود.

علت گران بودن هزینه ایمپلنت دندان

هزینه این روش درمانی به دلیل گران بودن اجزای ایمپلنت می باشد . فیکسچر و اباتمنت نسبت به اجزای ایمپلنت گران تر می باشد .همچنین هزینه لابراتوری برای ساخت دندان کاشت بیشتر از سایر روش های کاشت مثل پروتز می باشد . از آنجائیکه ایمپلنت نوعی جراحی می باشد هزینه دستمزد دندانپزشک نیز به هزینه های آن اضافه می شود.

نحوه ساخت ایمپلنت دندان

برای ساخت ایمپلنت در ابتدا فلز تیتانیوم را حرارت می دهند تا به اندازه کافی برای شکل دهی آماده شود . قطر ایمپلنت با توجه به اندازه مورد نظر به دست می آید . سپس مفتول حاصل از این شکل دهی با طول های متفاوت برش داده می شود. سپس به وسیله ماشین تراشکاری CNC تراش داده می شود . بعد از تراش دادن پودر مخصوصی روی قطعات زده می شود و برای شکل دهی نهایی عملیات سندباست انجام می شود. در مرحله نهایی با اسید قطعات را شستشو می دهند( اسیدشویی) . سپس دندان آماده شده را در بسته بندی قرار داده و به دندانپزشکی ارسال می شود.

مقالات مربوط به ایمپلنت دندان

 مراحل ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

فیلم ایمپلنت

برخی از خدمات دکتر آریام متخصص ایمپلنت دندان

لامینت دندان

جراحی پیوند استخوان

بلیچینگ

با تشکر مدیریت سایت دکتر میثم آریام

تهران – بلوار فردوس شرق -خ ابراهیمی جنوبی- بالای بانک مسکن- ساختمان عقیق ط 3 واحد 11
44974672 _ 44974660
کانال تلگرام
پیج اینستاگرام

فوق تخصص ایمپلنت