اباتمنت و فوق تخصص ایمپلنت

انواع اباتمنت ایمپلنت

اباتمنت ایمپلنت دندان

اباتمنت ایمپلنت دندان قطعاتی هستند که که به ایمپلنت دندان متصل می شود، این اتصال زمانی انجام می شود که بافت نرم و بافت استخوانی بعد از کاشت پایه ایمپلنت در استخوان فک بهبود یافته اند. اباتمنت بخشی است که برای اتصال روکش دندان، بر روی پایه فیکسچر مورد استفاده قرار می گیرد.

اباتمنت ایمپلنت

اباتمنت ایمپلنت چیست

انواع اباتمنت ایمپلنت

اباتمنت پیش ساخته

برخی اباتمنت هایی که پیش ساخته یا  stock  هستند بر اساس اشکال مختلف ساخته شده اند. در شرکت های سازنده بصورت معمول اباتمنت ها را همراه ایمپلنت ها ارائه می دهند، از بین شکل ها و انواع مختلف اباتمنت ها، آنهایی انتخاب می شود که با شرایط بیمار تناسب لازم را دارند.

اباتمنت سفارشی ساخته

اباتمنت های سفارشی ساخته شده، اباتمنت هایی هستند که نسبت به فک بیمار ساخته می شود و در اختیار بیمار قرار می گیرد. این اباتمنت ها در آزمایشگاه‌ های دندانپزشکی بعد از بررسی ارتباط ایمپلنت با لثه و دندان‌های کناری به‌صورت اختصاصی برای بیمار ساخته می‌شود، شکل و سایز و مواد مورد استفاده به کاربرد آنها بستگی زیاد دارد.

جنس اباتمنت ایمپلنت

جنس اباتمنت ها معمولاً از جنس تیتانیوم، فولاد ضد زنگ جراحی، طلا و همچنین اخیراً از جنس زیرکونیوم ( زیرکونیا ) می باشد.

فوق تخصص ایمپلنت

انواع اباتمنت ایمپلنت

اباتمنت تیتانیومی :
 تیتانیوم به علت سازگاری آن با بدن انسان و خواص بسیار عالی تیتانیوم بصورت گسترده در حال استفاده می باشد. تیتانیوم قدرت سازگاری و زیستی خیلی بالایی دارد، و می توانند در هر بازسازی پروتزی استفاده شود.
اباتمنت ها زیرکونیومی :
اباتمنت های زیرکونیومی یا زیرکونیا جدیدترین نوع اباتمنت می باشند که برای تکمیل بعد زیبایی ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرد تا سایه تیره اباتمنت تیتانیومی زیر روکش ایمپلنت دیگر موجب نارضایتی برخی از بیماران نگردد.
در سال 2011 ایمپلنت زیرکونیا با پایه فیکسچر و اباتمنت زیرکونیا به بازار عرضه شدند.
علاوه بر تیتانیوم و زیرکونیوم، اباتمنت های ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند از مواد دیگر مثل آلیاژهای طلا، فولاد ضد زنگ و غیره ساخته شوند. اگرچه میزان کاربرد آنها کمتر است اما شرایطی فراهم‌شده که می‌تواند موردا ستفاده قرار بگیرد.

نحوه انتخاب نوع اباتمنت

در انتخاب نوع اباتمنت مواردی مختلفی مانند موارد زیر می تواند دخیل باشد:

  • نوع پروتزی که استفاده می شود مثلاً : تاج دندان، بریج، و یا پروتز متحرک.
  • موقعیت ایمپلنت در حفره داخل دهان، وجود اباتمنت های بزرگ‌تر در بخش‌های انتهایی دهان به دلیل افزایش نیروها در جویدن
  • چگونگی اتصال روکش اباتمنت با مواد ترکیبی دندانی، پیچ‌های مخصوص و یا نگهدارنده های خاص.
  • پروتزهایی که به ‌وسیله‌ی چسب های مخصوص به اباتمنت متصل می‌شوند، در این مورد سطح اباتمنت صاف می‌باشد و روکش از طریق چسب‌های مخصوص که در بریج و روکش‌ها استفاده می‌شوند، به اباتمنت متصل می‌شوند.

– در ادامه می خواهیم برخی از خدمات دکتر میثم آریام  فوق تخصص ایمپلنت عنوان کنیم:

  • ایمپلنت دندان
  • جراحی پیوند استخوان
  • بلیچینگ
  • لمینت دندان
  • کامپوزیت دندان
  • جراحی لثه

در صورت تمایل به انجام هر یک از امور ذکر شده می توانید جهت تعیین نوبت ویزیت با شماره های مطب جناب آقای دکتر آریام تماس حاصل نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 16 =

فوق تخصص ایمپلنت