سدیشن دندانپزشکی

سدیشن دندانپزشکی

سدیشن

ترس از دندانپزشکی

خیلی از افراد به دلیل ترسی که از دندانپزشکی دارند، حتی با وجود دردهای فراوان دندانی به مطب مراجعه نمی کنند. ترس از دندانپزشکی درجات متفاوتی دارد، می تواند کم یا خیلی زیاد باشد بعضی از افراد به دلیل خاطرات تلخ کودکی که از حضور در دندانپزشکی داشته اند، سبب شده است که این ترس برای همیشه همراهشان باشد یا از آمپول های بی حسی ترس دارند و یا از صدایی  که حین انجام کار شنیده می شود.

سدیشن دندانپزشکی یکی از روش های غلبه بر ترس می باشد. سدیشن سبب می شود تا خیلی از افراد یکه به مدت طولانی از درمان دور بوده اند با این روش ترس خود را کنار بگذارند. گاهی اوقات ترس و استرس آن قدر زیاد است که بیمار نیاز به بیهوشی کامل دارد. ترس از دندانپزشکی یا دنتال فوبیا یکی از ترس های رایج در سرارسر دنیا می باشد که با سدیشن این مشکل حل شده است. در حقیقت ترس کودکان قابل کنترل است و دندانپزشک اطفال می تواند ترس اورا با ترفندهایی منحرف کند ولی این امکان برای بزرگسالان وجود ندارد و بسیاری از بزرگ سالان به دلیل وجود این ترس از مراجعه به دندانپزشکی خودداری می کنند که همین مسئله باعث پیشرفت بیماری های دهان و دندان می شود.

سدیشن چیست؟

سدیشن در واقع کنترل ترس و اضطراب با استفاده از داروهای آرامش بخش می باشد، این داروها به گونه ای می باشند که بیمار پس از بیداری چیزی به یاد نمی آورد انگار که درخواب بوده است.

می توانید برای انجام ایمپلنت، ویزیت، معاینه یا هر نوع درمان دیگر به فوق تخصص ایمپلنت دکتر آریام مراجعه کنید.

سدیشن دندان پزشکی

سدیشن

سدیشن دندانپزشکی

سدیشن دندانپزشکی باید به کمک متخصصین بیهوشی در مراکزی که اجازه انجام این کار را دارند، انجام شود. داروهایی که در سدیشن استفاده می شود تایید شده FDA  می باشد بنابراین عوارض خطرناکی نخواهد داشت فقط لازم است که قبل از انجام این کار با دندانپزشک درباره سابقه پزشکی، سلامت خود و داروهایی که مصرف می کنید، مشورت کنید تا استفاده از داروهایی آرامش بخش تداخلات دارویی نداشته باشد.

سوالات متداول سدیشن دندانپزشکی

1دندانپزشکان در هرجلسه سدیشن مجاز به چندساعت کار می باشند؟
دندانپزشکان در هر جلسه مجاز به 3 ساعت کار سدیشن می باشند.
2پس از سدیشن چند ساعت زمان لازم است تا به هوشیاری کامل رسید؟
پس از سدیشن تا 3 الی 4 ساعت به هوشیاری کامل نخواهید رسید.
3سدیشن در دندانپزشکی اطفال به چه طریقی انجام می شود؟
برای بیهوشی اطفال از آرامش بخش خوراکی، تزریق وریدی و اکسید نیتروژن استفاده می شود.

 

آرامش بخش ها

درواقع آرامش بخش ها در سطوح مختلفی هستند که با توجه به میزان ترس، اضطراب و شرایط بیمار می توان از آن ها استفاده کرد. سوطح آرامش بخش ها از خفیف تا پیشرفته و عمیق متغیر است. با توجه به مدت زمان درمان، نوع درمان و میزان ترس شما دندانپزشک نوع آرامش بخش را انتخاب می کند.

آرامش بخش در دندانپزشکی

آرامش بخش ها

 • آرامش بخش خفیف

داروهای ضد اضطرابی هستند که آرامش بخش خفیف دارند و برای کنترل اضطراب و کاهش ترس از آن ها استفاده می شود. این آرمش بخش ها را هم به صورت قرص های ضد اضطراب می توان استفاده کرد و هم می توان آن را استنشاق کرد که از گاز اکسید نیتروژن جهت استنشاق استفاده می شود، این روش کاملا بی خطر است ولی بهتر است که حتما اگر دارویی مصرف می کنید به دندانپزشک قبل از استفاده از دارو اطلاع دهید.

 • آرامش بخش متوسط

استفاده از این آرامش بخش کاهش سطح هوشیاری را به همراه دارد، این نوع آرامش بخش به صورت خوراکی است که بیمار قبل از مراجعه به مطب مصرف می کند و در داخل مطب هم برای آرامش بیشتر می تواند مصرف کند. این دارو سبب می شود تا بیمار متوجه هیچ گونه صدا درد و بویی نشود فقط می تواند به طور طبیعی خودش نفس بکشد و نسبت به محرک های فیزیکی و کلامی واکنش نشان دهد.

 • آرامش بخش عمیق

این نوع آرامش بخش به حدی عمیق است که بیمار نمی تواند به تنهایی نفس بکشد و حتی در مقابل محرک های فیزیکی و کلامی نیز هیچ واکنشی ندارد، این نوع آرامش بخش ها با استفاده از داروهای بیهوشی عمومی یا تزریق انجام می شود و تا ساعت ها اثرش باقی می ماند.

 • آرامش بخش عضلانی

آرامش بخش عضلانی به صورت تزریق در بازو یا بالای ران انجام میشود. استفاده از آن ها در دندانپزشکی ها رواج چندانی ندارد.

 • آرامش بخش وریدی

این نوع آرامش بخش به صورت تزریقی وارد بدن می شود و خیلی زود اثر می کند و طوری عمل می کند که انگار فرد واقعا خواب بوده است و جراحی وی تنها چند دقیقه زمان برده است.

 • بیهوشی عمومی

بعضی از افراد که نمی توانند از داروهای بیهوشی استفاده کنند، بیهوشی عمومی روی آن ها انجام می شود.

مزایای سدیشن

 • درمان در جلسات کم تری انجام می شود. چرا که می توان در هر جلسه درمان چند ساعت زمان صرف درمان یا جراحی شود ولی تصور بیمار این است که درمان تنها چند دقیقه زمان برده است.
 • با استفاده از سدیشن درمان طرح لبخند بدون استرس و ناراحتی انجام می شود.
 • از بین رفتن ترس و اضطراب جهت مراجعه به دندانپزشک از مزایای این روش می باشد.
 • به دلیل آرامش خاطر و نداشتن استرس، مراجعه به صورت مرتب انجام می شود و دندان ها کم تر دچار آسیب می شوند.
دندان های سالم و روحیه شاد

دندان سالم

عوارض سدیشن

 • تهوع و استفراغ چند روز پس از جراحی
 • گیجی پس از عمل
 • درد عضلات
 • گیجی و فراموشی به مدت کوتاه
سخن آخر

سدیشن روش بسیار مناسبی برای کاهش ترس و اضطراب می باشد، اگر تاکنون به همین دلیل به دندانپزشک مراجعه نمی کردید، امیدواریم با خواندن این مقاله نظراتان در این مورد عوض شده باشد و برای درمان در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فوق تخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت