ایمپلنت دندان

درد ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان، یکی از راه های زیبایی دندان است که می تواند جایگزین دندان افتاده باشد و لبخند را به افرادی که دندانشان را بر اثر سانحه ای از دست داده اند و یا به دلیل بیماری های لثه و دندان مجبور به کشیدنش شده اند، بازگرداند.

بسیاری از افرادی که به فکر کاشت دندان افتاده اند از درد هنگام جراحی و پس از آن می ترسند و اظهار نگرانی می کنند. به احتمال زیاد، درد خواهید داشت، اینکه چه مدت طول بکشد و خفیف یا شدید باشد متغیر و در افراد مختلف متفاوت است. راه هایی جهت کنترل و تسکین درد وجود دارند، که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

درد ایمپلنت

درد ایمپلنت دندان

درد ایمپلنت

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ بله، شما احتمالا پس از کاشت ایمپلنت دندان مقداری درد را تجربه خواهید کرد. معمولا در طی جراحی کاشت دردی نباید احساس کنید از آنجایی که تحت تاثیر داروهای بی حسی و بیهوشی هستید. پس از اینکه اثرات بی حسی برود، کم کم احساس ناراحتی در دهان و دندانتان می کنید.

میزان درد ایمپلنت به نحوه انجام پروسه کاشت و همچنین تعداد ایمپلنت های کاشته شده بستگی دارد. هرچه پروسه طولانی تر و تعداد ایمپلنت های دندان بیشتر باشد، به همان میزان درد هم بیشتر است.

تا چه مدت درد ایمپلنت به طول می انجامد

پاسخ این سوال به دلیل متفاوت بودن افراد و شرایطشان باهم ساده نیست. به طور معمول، درد پس از جراحی تا 10 روز به طول می انجامد. دندانپزشک متخصص برای شما داروهای مسکن تجویز خواهد کرد تا دردتان تسکین یابد، و به همین منوال در روز های آتی درد کمتری را متحمل خواهید شد.

درست است که کاشت ایمپلنت درد دارد، منتها این درد تنها تا یک هفته است، و بیشتر از 10 روز نخواهد کشید.

ایمپلنت

درد ایمپلنت

زمان بندی درد ایمپلنت دندان

در این جا جدول زمانی متداولی که در رابطه با درد دوره درمان پس از کاشت متحمل می شوید را آورده ایم:

درد ایمپلنت دندان پس از یک هفته

کاملا نرمال و طبیعی است که در این دوره احساس درد کنید، با راهکارها و مراقبت هایی که متخصص ایمپلنت توصیه کرده است پیش بروید. این دوره ممکن است تا 10 روز هم طول بکشد.

درد ایمپلنت دندان پس از دو هفته

در این زمان نباید دردی احساس کنید، اگر هنوز درد داشتید سریعا به دندانپزشک متخصصتان مراجعه کنید؛ ممکن است دندانتان دچار عفونت شده باشد.

درد ایمپلنت دندان پس از سه یا چهار ماه

در این دوره زمانی وجود درد به دلایل زیر می تواند باشد:

 • بیماری های خود ایمنی
 • منبع خونی ضعیف
 • تداخل با دیگر داروها
 • ضعف سلامت کلی بدن
 • عفونت
 • رد ایمپلنت توسط بدن
 • واکنش آلرژیک
 • آسیب بافت و یا اعصاب

در رابطه با هر کدام از این موارد، باید فورا به فوق تخصص ایمپلنت مراجعه کنید.

درد ایمپلنت دندان پس از یک سال و یا بیشتر

اگر پس از یک سال و یا چند سال تجربه درد ایمپلنت دندانتان را داشتید، می توانید به دلیل مشکلاتی از قبیل زیر باشد:

 • سیگار کشیدن مداوم
 • دندان قروچه
 • بهداشت دهانی ضعیف
 • فقدان بافت لثه در محدوده ایمپلنت
 • تابش اشعه به سر و یا گردن
 • فقدان و یا کمبود استخوان فک
 • عفونت
درد ایمپلنت

درد ایمپلنت دندان پس از یک سال

فاکتورهایی که موجب افزایش درد ایمپلنت می شوند

جدای از مواردی که در رابطه با درد ایمپلنت ناشی از جراحی بدون پیچیدگی و عارضه خاصی ذکر شد، مواردی نیز هستند که موجب درد بیشتری می شوند، مانند:

از دست دادن ایمپلنت

اگر فک از استخوان کافی برخوردار نباشد، می تواند منجر به از دست رفتن ایمپلنت دندان و عدم موفقیتش شود. این موضوع می تواند موجب به وجود آمدن درد و ناراحتی شود. در بیشتر موارد دندانپزشک ناچار به خارج ساختن ایمپلنت و تعویض آن می گردد.

عفونت

هرگونه عفونت لثه ای می تواند منجر به ایجاد درد شود، اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است.

پس زدن ایمپلنت

گاهی ایمپلنت دندان به خوبی با استخوان فک بیمار ادغام نمی شود و توسط بدن او پس زده می شود، یا به عبارتی موفق نمی شود. اگر این اتفاق برای شما بیوفتد، می تواند باعث از دست رفتن ایمپلنت دندانتان و در نتیجه ایجاد درد شود.

آسیب دیدن عصب

این مورد به نادر اتفاق می افتد. اگر دندانپزشک با دریل به عصب آسیب برساند و یا ایمپلنت را در نزدیکی عصب جایگذاری کند، می تواند موجب ایجاد درد شود. در این مواقع ایمپلنت دندان باید خارج شده و تعویض شود.

ایمپلنت دندان

فاکتورهای افزایش درد ایمپلنت

راهکارهای مدیریت درد ایمپلنت دندان

راهکارهایی هستند که شما می توانید با انجام دادن آن ها دردتان را تسکین داده و آرام کنید. اگر از دندانپزشک متخصصتان در رابطه با راهکارهای مدیریت درد ایمپلنت سوال بپرسید، احتمالا او هم چند مورد از موارد زیر را توصیه خواهد کرد:

انتخاب دندانپزشک متخصص

انتخاب دندانپزشک متخصص ایمپلنت که کمترین هزینه را دریافت می کند شاید خوب به نظر برسد، منتها ایده مناسبی نیست. هزینه ارتباط مستقیمی با میزان کیفیت ایمپلنت و عملکرد دندانپزشک دارد. این به این معنا است که اگر از چنین دندانپزشک هایی توصیه برای تسکین درد بخواهید نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

پیگیری دستورالعمل های پس از جراحی

این موضوع بسیار حائز اهمیت است که دقیقا همان کارهایی که دندانپزشکتان گفته را انجام دهید. این موضوع برای حفظ سلامتی دهان و سلامتی کلی بدن شما بسیار ضروری و مهم است.

دارو

دندانپزشک احتمالا به شما مصرف داروهایی جهت تسکین درد و ناراحتی تان، مانند ایبوبروفن، را معرفی می کند. اگر داروی مذکور موثر واقع نشد، با دندانپزشک خود در رابطه با افزایش دوز و یا داروی جایگزین مشورت کنید.

آب نمک

قرقره کردن آب نمک در دهانتان می تواند باعث تسکین درد و همچنین پیشگیری از وقوع عفونت ناشی از باکتری شود. ممکن است کمی باعث سوزش شود ولی برای روند کلی بهبودی دهانتان پس از جراحی گزینه مناسبی است.

حفظ بهداشت دهان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان هایتان 2 تا 3 بار در روز شدیدا توصیه شده است. این مورد بسیار مهم است و شما همیشه باید پیرو انجامش باشید. ممکن است دندانپزشک شما را از مسواک زدن ناحیه ایمپلنت دندان بازدارد.

سخن آخر

در انتها باید بگوییم که درد ایمپلنت برای افراد بنا به شرایط و موقعیت های مختلف متفاوت است. برای کاشت ایمپلنت دندان حتما به بهترین متخصص ایمپلنت دندان مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. درست که پس از کاشت ایمپلنت درد خواهید داشت، ولی به این موضوع توجه کنید که این درد نهایتا 10 روزه قرار است یک دندان تازه، زیبا و بادوام را برایتان به ارمغان بیاورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

فوق تخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت