جراحی ریشه دندان عفونی

ریشه دندان عفونی

جراحی ریشه دندان عفونی

یکی از بد ترین درد های موجود در دنیا درد دندان است که خدا نصیب هیچ کس نکند. درد دندان نشانه ای است از عواملی مانند عفونت و پوسیدگی دندان که شاید با چشم نتوان آن را دید اما دردش شدیدا ادم را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی خواب و خوراک را زهر می کند. اما این پوسیدگی ها و عفونت ها چگونه بوجود می آیند؟ راه درمان چیست؟ جراحی ریشه دندان عفونی چه موقع انجام می شود؟ برای این که درد دندان کاهش پیدا کند از چه دارو ها و مواد خوراکی می توانیم استفاده کنیم؟

هنگامی که این درد در دهان ایجاد می شود، تمام فکر و تمرکز ادم را بهم میریزد. در بسیاری از موارد دیده شده است که شخص از موادی استفاده کرده است که هیچ فایده ای نداشته است که هیچ، باعث بدتر شدن قسمت عفونت کرده هم شده است و وقتی از او پرسیده اند که از کجا این راهکار ها به ذهنت رسیده گفته که اطرافیان او را راهنمایی کرده اند و راهکار هایی خلاقانه و من در آوردی به او پیشنهاد داده اند. درست است که بسیاری از مواد و ادویه جات در گذشته برای درمان عفونت استفاده می شدند و شاید هم خوب عمل می کردند اما به صورت علمی بر روی انها تحقیق نشده است و نمی توان به صورت قطع اعلام کرد که می تو.اند تاثیری مفید بر عفونت دندان داشته باشند.

جراحی ریشه دندان عفونی چیست؟

جراحی ریشه دندان عفونی هنگامی انجام می شود که در عکس های رادیولوژی کیستی کنار ریشه دندان ایجاد شده باشد، این کیست عفونی بوده و بسیار هم خطرناک است. علاوه بر این که می تواند دندان ها را خراب کند می تواند باعث شود که عفونت به عصب های اصلی فک برسد وارد خون شود و در اخر باعث فوت فرد می شود. بنابراین باید در سریعترین زمان ممکن به پزشک جراح و یا متخصص ایمپلنت مراجعه نمایید تا برای درمان اقدام کند و شما را مورد معالجه قرار دهد.

جراحی ریشه دندان عفونی

جراحی ریشه دندان عفونی چیست؟

اما این کیست ها چگونه ایجاد می شوند؟ مهم ترین اصل در سلامت دهان و دندان این است که بهداشت دهانی خود را حفظ نماییم. این کار باعث می شود که باکتری های مضر در دهان در حد متعادلی قرار بگیرند و موجب پوسیدگی دندان نشوند.

در صورت ایجاد پوسیدگی دندان و بی توجهی به ان، پوسیدگی ادامه پیدا می کند و به عصب دندان می رسد که در نتیجه باعث می شود که عصب آسیب ببیند در پی آسیب دیدن عصب دندان، درد شدید به وجود می آید و امکان عفونت بسیار تشدید می شود برای جلوگیری از این که عفونت به عصب دندان برسد در مرحله اول عصب کشی انجام می شود.

در صورتی که عفونت به عصب دندان رسید چه باید بکنیم؟

در صورتی که عفونت به عصب دندان برسد راهی جز این نیست که عصب دندان به طور کامل از داخل لثه بیرون اید و این نیاز به این دارد که جراحی بر روی لثه انجام گیرد. برای این که همچین جراحی را انجام دهید و از این که به درستی این کار انجام می شود اطمینان کامل داشته باشید به متخصص جراحی دندان مراجعه کنید.

در بسیاری موارد هم مشاهده شده است که کیست ها کنار ریشه دندان ایجاد شده اند و بعد از عصب کشی از بین نرفته اند. جراحی ریشه دندان عفونی بر روی این کیست ها بستگی به اندازه آن کیست ها دارد، اگر کیست ها در اندازه های کوچک باشند، می توان آنها را با یک جراحی کوچک از دهان خارج کرد، اما اگر کیست ها در اندازه های بزرگتری باشند باید به جراح متخصص دندان مراجعه کنید تا با شکاف لثه و باز کردن نواحی اطراف دندان این کیست ها را خارج کند.

عفونت عصب دندان

در صورتی که عفونت به عصب دندان رسید چه باید بکنیم؟

توجه داشته باشید که باید این کیست ها در سریعترین زمان ممکن از دهان خارج شوند زیرا خطرات جبران ناپذیری برای دندان و دهان دارند حتی در صورتی که عفونت پخش شود می تواند وارد خون شده و از این راه جان فرد را بگیرد برای همین همیشه توصیه پزشکان این بوده است که باید در سریعترین زمان کیست های عصب دندان درمان شود و اگر ریشه دندانی عفونی شد در اسرع وقت به پزشک برای درمان مراجعه کنید.

وجود دندان عقل و ایجاد عفونت در ریشه دندان

یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث شود که ریشه دندان اسیب ببیند و در پی آن عفونت ایجاد شود، دندان های عقل می باشند، مخصوصا دندان های عقل نهفته، که به درستی سر جای خودشان قرار ندارند و دندان های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهند.

رابطه دندان عقل با عفونت دندان

وجود دندان عقل و ایجاد عفونت در ریشه دندان

در بعضی موارد به این دلیل که دندان های عقل از لثه بیرون نمی آیند با خراش های کوچک بر روی لثه و ورود مواد غذایی به محفظه ایجاد شده توسط دندان عقل عفونت ایجاد می شود حتی ممکن است دندان های عقلی با ایجاد التهاب و فشار به عصب دندان باعث شوند که عصب دندان های آسیاب عفونی شوند و در پی آن تخریب دندان های آسیاب را شاهد باشید و به دلیل عفونت عصب های دندان باید جراحی ریشه دندان عفونی را انجام دهید.

به همین دلایلی که گفته شد دندان عقل را جدی بگیرید و سعی کنید آن ها را در زمانی مناسب از دهان خارج کنید و مانع از این شوید که آسیب های بیشتری به دهان شما وارد شوند.

جمع بندی

جراحی ریشه دندان عفونی یکی از موثر ترین راه ها برای درمان ریشه دندان می باشد که به دلایلی عفونت کرده است. عفونت ریشه دندان را جدی بگیرید زیرا می تواند اسیب های جدی به مابقی دندان های شما وارد کند و انها را تخریب نماید بنابر این با جراحی ریشه دندان عفونی ان را بیرون آورید. معمولا اگر عفونت ریشه به بیرون از لثه انتقال پیدا کند به صورت اپسه نمایان می شود، در صورت مشاهده اپسه در دهان خود باید به متخصص جراحی دندان مراجعه کنید. و در اخر این که دندان عقل نحفته باید با جراحی از دهان خارج شود زیرا باعث می شود که اسیب هایی به مابقی دندان ها و عصب ان ها وارد شود.

سوالات متداول جراحی ریشه دندان عفونی

  1. جراحی ریشه دندان عفونی چگونه انجام میشود؟
    برای این جاحی قسمتی از لثه باز می شود تا ریشه دندان مشخص شود و سپس ریشه دندان با ابزار مخصوص جدا شده و سوزانده می شود و بعد لثه به وسیله بخیه سر جای خودش قرار میگیرد تا به حالت اول باز گردد و جوش بخورد.
  2. آیا عفونت ریشه دندان خطرناک است؟
    بله در صورت مشاهده آپسه در دهان و یا درد دندان سریعا به جراح متخصص دندان مراجعه کنید تا درمان انجام شود.
  3. آیا دندان های اسیاب باعث ایجاد عفونت می شوند؟
    بله، دنادان های اسیاب نهفته که به درستی سرجای خود قرار نگرفته اند می توانند به ریشه دیگر دندان ها آسیب های جدی وارد کنند و در پی ان عفونت ایجاد می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

فوق تخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت