بلیچینگ دندان

بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ دندان

برای اینکه بخواهید زیبایی لبخند خود را چندان برابر کنید از بلیچینگ استفاده کنید . این روش با ایجاد تغییردر سطح دندان( مینای دندان  )باعث سفید شدن دندان می شود. در واقع بلیچینگ با از بین بردن بدرنگی و تیرگی دندان باعث سفید شدن آنها می شود. می توانیددندان های خود را سفید کنید این روشی ارزان قیمت و بسیار سریع می باشد.

علت انجام بلیچینگ دندان چیست؟

 • قهوه ای شدن یا زرد شدن دندان‌ها
 • فرسوده شدن سطح دندان ها
 • از بین بردن لگه های موجود در دندان ها به دلیل مصرف برخی از داروها (تتراسایکلین)
 • فلورسیس (در موقع رشد دندان ها  مصرف بیش از حد فلوراید )

دلایل تغییر رنگ دندان ها

بهتر است بدانید که رنگ دندان ها با گذشت زمان و با افزایش سن دچار تغییراتی می شود . تغییر رنگ دندان ها معمولا بر اثر نفوذ رنگ دانه های مواد خوراکی به ساختار دندان صورت می گیرد و چنین وضعیتی باعث ایجاد تغییر رنگ در دندان ها خواهد شد .
برخی افراد به دلیل مسائل وراثت  توانایی داشتن دندان های زیبا و شفاف را ندارند . بهتر است بدانید که سفیدی دندان ها نشانه ای از میزان سلامتی افراد را نشان می دهد و علاوه بر این در جذابیت لبخند فرد تاثیر بسزایی خواهد داشت .
در علم دندانپزشکی به سفید کردن دندان ها بلیچینگ گفته می شود و باید گفت که یکی از بهترین روش ها به منظور سفید کردن دندان ها به کار می رود .

نحوه انجام بلیچینگ

در این روش از موادی به نام پراکسید هیدروژن در روی سطح دندان ها استفاده می شود. این مواد رنگدانه های رسوب کرده در بین هرمهای مینای دندان  را اکسید کرده و به تدریج در لایه های عمقی دندان نفوذ کرده و باعث سفید شدن دندان می شود.

روش های بلیچینگ دندان

به طور کلی Tooth bleaching دندان دارای روش های مختلفی می‌باشد که در ادامه این روش‍ها را برای شما دوستان عزیز نام برده ایم:

بلیچینگ در منزل

در این روش ابتدا قالبی از فک بالا و پایین تهیه می شود و نیاز به جلسه دیگر برای مراجعه می باشد . دندانپزشک یک جفت تری شفاف به فرد می دهد. در این جلسه دندانپزشک بین دندان و تری فضایی مناسب تعبیه می کند . فرد در منزل می تواند موادی که برای بلیچینگ می باشد را بر روی دندان ها قرار می دهد.

بلیچینگ در مطب

در ابتدا بر روی لثه موادی مخصوص برای نگهداری از لثه ها قرار می گیرد . سپس موادی با خاصیت سفید کننده با استفاده از گرما یا نور یا به صورت شیمیایی بر روی دندان ها قرار می گیرد .

روش تری در بلیچینگ

در Tooth bleaching روشی به نام تری می باشد که سفید کردن آن با استفاده از سیستم مخصوصی می باشد که دندانپزشک در طول درمان از آن استفاده می کند .در ابتدا پزشک قالبی از دندان بیمار تهیه می کند . این قالب شبیه دندان شفاف می باشد. سپس ماده Tooth bleaching در قالب ریخته شده و روی دندان ها قرار می گیرد . این روش نوعی بلیچینگ خانگی می باشد که فرد می تواند در آینده نیز از آن استفاده کند.

تفاوت آفیس و هوم بلچینگ

منظور از آفیس بلیچینگ در مطب بوده و منظور از هوم بلیچینگ در منزل می باشد. همانطور که اشاره شد برای ماندگاری سفید ماندن دندان از هر دو روش استفاده می شود. در واقع روش هوم برای تثبیت بلیچینگ می باشد . اگر روش هوم به تنهایی استفاده شود برای فرد سخت تر می باشد و تاثیرات آن دیرتر مشاهده می شود.

مزایا و معایب بلیچینگ دندان

در روش بلیچینگ دندان که به آن سفید کردن دندان گفته می شود از ماده ای به نام پر اکسید هیدوژن به کار می برند که تغییراتی دررنگ دندان ها ایجاد می نماید . بنابراین این مواد هنگامی که بر روی دندان ها قرار می گیرند به درون ساختمان کریستالی مینای دندان نفوذ می کنند و باعث از بین رفتن رنگ دانه های رسوب کرده در لابه لای دندان ها می شود . بنابراین مواد Tooth bleaching با گذشت زمان باعث سفید شدن نگ دندان ها شده و در لبخند فرد جذابیت بالایی ایجاد می نماید .

اقدامات قبل از بلیچینگ

قبل از انجام بلیچینگ دندان لازم است که به ترمیم دندان های پوسیده بپردازید . زیرا بلیچینگ دندان بر روی لمینت ها ، روکش ها و همچنین پرکردگی ها هیچ تاثیری ندارد .
قبل از بلیچینگ دندان لازم است که جرمگیری و برساژ دندان را انجام دهید تا به نتیجه بهتری دست پیدا نمایید.

 • در صورت پوسیدگی دندان ها قبل از Tooth bleaching درمان صورت گیرد.
 • بلیچینگ را نمی توان روی دندان لمینت شده، روکش شده، پر شده و نواحی که در اثر تحلیل لثه آسیب دیده اند انجام داد.
 • در صورتی که قبل از بلیچینگ جرمگیری انجام دهید باعث نتیجه بهتر Tooth bleaching می شود.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان ها

• بهداشت دندان و دهان با مسواک و نخ دندان ( حداقل دو بار در روز)
• مصرف غذاها ونوشیدنی هایی که فاقد رنگدانه می باشند به ماندگاری بلیچینگ کمک می کند.
• در صورت تغییر رنگ دندان ها برای ترمیم به پزشک مراجعه شود.

عوارض بلیچینگ دندنا چه می باشد؟

اصولا بعد از سفید کردن دندان با Tooth bleaching عوارضی مانند درد دندان ها و لثه ها وجود دارد ، البته بعد از گذشت یک تا دو روز  این نارحتی ها و دردها به پایان می رسد و همین طور در  افرادی که نسبت به سرما دندان های حساستری دارند علائم درد مشاهده می شود که از یک تا سه روز این علائم برطرف می شود و می توان با استفاده از خمیردندان ضد حساسیت درد را تسکین داد.

ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

بلیچینگ هر چند وقت یک بار نیاز به ترمیم دارد تا زمانی که دندان ها به طور کامل سفید شود. البته فرد باید در نگهداری آن دقت کافی داشته باشد. بهداشت دندان ها بعد از بلیچینگ دندان از اهمیت زیادی برخوردار است مسواک زدن و استفاده از نخ حداقل 2 بار در روز ضروری می باشد . همچنین فرد در رژیم غذایی خود نباید از مواد غذایی رنگدانه دار استفاده کند زیرا باعث تغییر رنگ مواد استفاده در دندانها به وسیله Tooth bleaching می شود.

بلیچینگ بهتر است یا لمینت؟

روش دیگری برای سفید کردن دندان ، لمینت می باشد . این روش علاوه بر اصلاح نامرتبی های دندان باعث یکدست کردن و یکرنگ کردن آنها می شود. این روش تفاوت هایی با Tooth bleaching دارد که برای بسیاری از افراد انتخاب را مشکل می کند؛ بلیچینگ یا لمینت کدام بهتر است؟

 1. در لمینت از مواد سرامیکی یا موادی استفاده می شود که هیچ حساسیتی برای بدن ایجاد نمی کند و سازگار با بدن می باشد و لایه ای خارجی بر روی دندان ها را می پوشاند نه تنها باعث سفید شدن دندان ها می شود بلکه فرم آنها را یکدست می کند . اما در Tooth bleaching سطحی روی دندان ها اضافه نمی شود و با استفاده از مواد سفید کننده تنها رنگ دندان ها را تغییر می دهد که به مرور زمان دستخوش واکنش شیمیایی می شود و در اثر تجزیه رنگ دندانها تغییر پیدا می کند و نیاز به چکاپ و تمدید مجدد دارد. همچنین در بلیچینگ نمی توان نامنظمی دندان ها را اصلاح کرد. در صورتی که از دندان لمینت به درستی مراقبت شود به ندرت دچار شکستگی یا آسیب می شود و نیاز به چکاپ ندارد و تا طولانی مدت بدون تغییر می ماند.
 2. در لمینت با توجه به موادی که در ساخت قالب تهیه می شود به ندرت باعث بروز حسایست در فرد می شود که در صورت بروز نیز درمان خواهد شد اما در Tooth bleaching ایجاد حساسیت بیشتر بوده به طوری که از هر 3 نفر 1 نفر دچار حساسیت می شود.
 3. درخشندگی دندن های حاصل از لمینت بیشتر از بلیچینگ می باشد که برای فرد از نظر زیبایی محسوس تر می باشد.
 4. بلیچینگ در برخی افراد ممکن است دارای اثر موقت ( 2 هفته) باشد و امکان بازگشت به رنگ اولیه وجود دارد ولی در مورد لمینت حتی یک مورد هم درباره اثر موقت گزارش نشده است.

نحوه انجام لمینت دندان

در لمینت دندانپزشک ابتدا از دندان قالبگیری می کند و برای ساخت آن به لابراتور ارسال می کند و با توجه به نوع لمینت ( لمینت سرامیکی یا لمینت کامپوزیتی) قالب ساخته می شود. بعد از 2 هفته نیاز به مراجعه مجدد فرد به مطب دارد تا قالب روی سطح دندان قرار بگیرد. در برخی موارد نیاز به تراشیدن دندان ها نیست. این قالب با توجه به ضخامت کم دارای استحکام بیشتری نسبت به بلیچینگ می باشد.

میزان سفید شدن دندان با بلیچینگ

سفید شدن دندان با بلیچینگ به عواملی از جمله جنس دندان، نوع رنگدانه هایی که در داخل دندان رسوب کرده بستگی دارد. ممکن است با این روش دندان ها در فردی یک درجه و در فرد دیگر چها درجه تغییر کند و بنابراین به طور مسلم نمی توان گفت مقدار این سفید شدن چند درجه می باشد.

توصیه های مهم در حین سفید کردن دندان

• از زمان انجام بلیچینگ تا بعد از درمان از مصرف دخانیات مانند سیگار و تنباکو اجتناب کنید زیرا باعث تیرگی رنگ دندان ها می شود.
• از نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه و در بعد از سفید کردن دندان اجتناب شود.
• در صورتی که از ژل سفید کننده استفاده می شود با فاصله زمانی یک ساعت انجام شود .
• در طول درمان و بعد از آن بهداشت دندان را به وسیله مسواک و نخ دندان رعایت کنید .

نحوه تمدید بلیچینگ دندان

بلیچینگ روش تخصصی می باشد که نیاز به دانش و مهارت دندانپزشک دارد .این روش سفید کردن دندان دائمی نیست و باید هر چند وقت یکبار تمدید شود. فاصله زمانی برای مراجعه برای تمدید Tooth bleaching بستگی به بهداشت دهان و دندان ، رژیم غذایی مناسب ، مراقبت از دندان ، سبک زندگی ( سیگار کشیدن و…) دارد . زیرا این عوامل باعث تغییر رنگ دندان در کوتاه مدت شده و فرد ممکن است بعد از گذشت چند هفته از این درمان باید برای تمدید مراجعه کند. داشتن لبخند هالیودی را با استفاده از این روش را معمولا اکثریت دندانپزشکان تضمین نمی کنند ولی تضمین این روش به مهارت دندانپزشک و ادامه درمان توسط بیمار بستگی دارد .

میزان موفقیت در بلیچینگ چقدر

برای موفقیت در نتایج بلیچینگ باید از هر دو روش مطب و خانگی استفاده کرد. یعنی زمانی که در مطب این روش انجام شود در خانه توسط فرد ادامه پیدا کند . این کار با اینکه هزینه بیشتری را در بردارد اما در طولانی مدت نتایج بهتری به دست می دهد.

خرید مواد بلیچینگ

محصولات و مواد Tooth bleachingدر داروخانه ها موجود می باشند که دارای غلظتی کمتر از 10 درصد می باشد ولی از آنجائیکه تحت نظارت دندانپزشک نمی باشد توصیه نمی شود زیرا نه تنها باعث سفید کردن دندان ها نمی شود بلکه به لثه آسیب می رساند .

هزینه‌ بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ به تعداد دندان ها و نوع مواد مورد استفاده در این روش بستگی دارد . سفید کردن دندان با Tooth bleaching در مقایسه با لمینت دندان ارزانتر می باشد ولی از ماندگاری کمتری نسبت به لمینت برخوردار می باشد.

قیمت هوم بلیچینگ

قیمت هوم بلیچینگ از آفیس کمتر می باشد. این روش باید تحت نظر دندانپزشک توسط فرد انجام شود. ابتدا پزشک قالبی از دندان ها تهیه می کند. این قالب در لابراتور از تری های پلاستیکی نازک و شفافی ساخته می شود.

برای اطلاع از بهترین دندانپزشک در تهران روی کلمه مورد نظر کلیک کنید.

برخی از خدمات دکتر آریام متخصص ایمپلنت دندان

 • ایمپلنت دندان
 • جراحی پیوند استخوان
 • کامپوزیت دندان

تهران – بلوار فردوس شرق -خ ابراهیمی جنوبی- بالای بانک مسکن- ساختمان عقیق ط 3 واحد 11
44974672 _ 44974660
کانال تلگرام
پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر میثم آریام

سوالات متداول بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان چیست؟

روشی جدید است که دندان پزشکان با استفاده از آن بد رنگی و تیرگی های دندان ها را از بین می برند. این روش مقرون به صرفه ترین روش سفید کردن دندان هاست.

چگونه با بلیچینگ دندان ها را سفید می کنند؟

در این روش ماده ای به نام پراکسید هیدروژن را روی سطح دندان ها قرار می دهند. این ماده در عمق دندان ها نفوذ می کند و رنگدانه های رسوب کرده در بین هرمهای مینای دندان ها را از بین می برد.

مزایا و معایب بلیچینگ کدامند؟

مزیت مهم Tooth bleaching همان سفید شدن دندان ها است. عیبی که در استفاده از این روش وجود دارد تنها این است که ممکن است بلیچینک در طولانی مدت باعث ضعیف شدن ساختار دندان ها و آسیب پذیر شدن آنها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فوق تخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت