اوردنچر ثابت

اوردنچر

اوردنچر چیست

اوردنچر، پروتز متحرک است و برای کسانی که کاملا بدون دندان هستند کاربرد دارد. در این روش کاشت دندان بر پایه ایمپلنت انجام میگیرد. در ادامه لازم است که تعریفی از پروتز را بیان کنیم.

پروتز چیست

پروتز، همان روکش یا دندان مصنوعی است، برای کسانی که همه یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند، استفاده می شود. پروتز به سه صورت پروتز متحرک، پروتز ثابت و پروتز ایمپلنت انجام میگیرد.

استفاده از پروتز ثابت به جای دندان از دست رفته

پروتز

پروتز ثابت

پروتر ثابت، معمولا برای از دست دادن یک یا تعدادی از دندان ها کاربرد دارد. در این روش، پروتز به دندان یا ایمپلنت توسط چسب یا پیچ متصل می شود و فقط توسط دندان پزشک میتوان آن را خارج کرد.

پروتز، همان روکش دندان است که روی دندان ضعیف قرار میگیرد و در زیبایی دندان هم نقش به سازیی دارد.

تاج، بریج، پل و روکش دندان از انواع پروتز ثابت هستند.

پروتز متحرک

درصورت از دست دادن همه دندان ها از پروتز متحرک استفاده می شود. پروتز متحرک را می توان به راحتی از دهان خارج یا داخل دهان گذاشت.

به دلیل تحلیل رفتن استخوان فک، در استفاده از این روش، لازم است که هر1تا2سال توسط دندان پزشک ویزیت ودر هر 5تا7 سال  پروتز جدید جایگزین شود.

پروتز ایمپلنت

پروتز متحرک را میتوان با استفاده از ایمپلنت  به جای دندان از دست رفته استفاده کرد، در این روش پایه تیتانیومی ایمپلنت را که با سلول ها ی بدن سازگار است، داخل لثه کاشته می شود و سپس تاج دندان را روی آن قرار می دهند.

اوردنچر

اوردنچر از نوع پروتز متحرک است. به صورت دست کاملی از دندان، که بر روی پایه های ایمپلنت قرار میگیرد. معمولا از 2 تا 6 ایمپلبنت می توان در این روش استفاده کرد. در واقع اوردنچر همان دندان مصنوعی است که درمان خوبی برای افرادی که کاملا بدون دندان شده اند می باشد، اما گاهی ممکن است اوردنچر به دلیل تحلیل رفتن لثه و ساییدگی دندان مصنوعی لق شود و استفاده از آن را مشکل کند در این صورت با استفاده از ایمپلنت می توان آن را محکم کرد و حتی از دندان هایی که عصب کشی شده اند هم می توان برای محکم کردن دست اوردنچر استفاده کرد.

ایمپلنت، به دلیل این که در مدت زمان کوتاهی جوش می خورد و برای مدت طولانی قابل استفاده است در این روش بسیار مناسب است.از اوردنچر ثابت می توان در هر دو فک استفاده کرد ولی معمولا این مشکل در فک پایین، بیشتر از فک بالا ایجاد می شود.

استفاده از اوردنچر برپایه ایمپلنت به جای دندان های از دست رفته

اوردنچر

اوردنچر بر پایه ایمپلنت

بهترین روشی است که میتوانید جایگزین دندان های از دست رفته خود کنید. اوردنچر، برخلاف دندان مصنوعی هنگام غذا خوردن جا به جا نمی شود و مانند دندان طبیعی همیشه در دهان ثابت است. به دلیل شباهت زیاد با دندان های طبیعی در زیبایی بسیار تاثیرگذار است به همین علت اوردنچر ثابت محبوبیت زیادی بین سالمندان یا حتی جوانانی که دندان های خود را از دست داده اند ایجاد کرده است و همچینین موفقیت در این روش بسیار بالاست.

در آینده هم هیچ مشکلی را ایجاد نمی کند و سالهای زیادی می توان از آن استفاده کرد.

مزایای اوردنچر

  • برای بیمارانی که به دلیل مشکل مالی قادر به انجام تعداد زیاد ایمپلنت نیستند، در این روش به تعداد کم تری ایمپلنت نیاز است.
  • در مواقع بی دندانی کامل استفاده از اوردنچر(یک دست دندان مصنوعی کامل که با ایمپلنت نگه داشته شده است)در هریک از فک ها زیبایی بیشتری نسبت به پروتز خواهد داشت.
  • در زمانی که استخوان و فک بیمار تحلیل یافته دندان های مصنوعی لق می شود و صحبت کردن و غذا خوردن را سخت می کند، می توان از اوردنچر استفاده کرد.
  • در شب، می توان پروتز اوردنچر را از دهان خارج کرد تا فشار کم تری به استخوان و فک وارد شود.
  • ایمپلنتی که در فک کاشته می شود، سبب می شود که استخوان فک فشار کم تری را تحمل کند و از تحلیل رفتن آن جلوگیری شود.

معایب اودنچر

مراقبت های بهداشتی

لازم است بدانید که اوردنچر هم مانند دندان مصنوعی به مراقبت نیاز دارد و شب ها قبل خواب باید از دهان خارج شود و در محیط مرطوب گذاشته شود، همین خارج کردن اوردنچر سبب می شود، که بعضی ها به عنوان عیب به این روش نگاه کنند.

ویزیت و ترمیم

پس از انجام اوردنچر،  لازم است که هر 6 ماه تا یک سال، برای ویزیت و ترمیم به کلینیک مراجعه کنید تا درصورت ایجاد مشکل در انطباق ایمپلنت و پروتز دندان مصنوعی برطرف شود.

حفاظت ازاوردنچر

باید از دندان مصنوعی خود هم به اندازه دندان طبیعی مراقبت کنید به هیچ عنوان برای شکستن اجسام سخت از آن ها استفاده نکنید در صورت صدمه دیدن و شکسته شدن دندانتان، مجبور به تعویض دندان مصنوعی خود خواهید شد.

تفاوت اوردنچر با دندان مصنوعی

دندان مصنوعی، پروتز متحرک است که باعث پوشش دادن به یک یا هر دو فک می شود دندان مصنوعی را بدون هیچ بست نگهدارنده فقط روی لثه می گذارند.

در صورتی که اوردنچر ثابت، به جای قرار گرفتن بر روی لثه روی پایه ایمپلنت قرار میگیرد البته امکان برداشتن از روی ایمپلنت را دارد اما تا وقتی که روی اییمپلنت است، امکان جابه جابی ندارد و در جای خود محکم قرار میگیرد.

ایمپلنت به جای دندان از دست رفته

ایمپلنت

ایمپلنت all on 4

در روش اوردنچر، برای کاشت ایمپلنت نیازمند فضا و تراکم کافی استخوان ها هستیم هرچه فضا و استحکام استخوان بهتر وبیشتر باشد، استفاده از این روش مناسب تر است.

ایمپلنتall on 4 مخصوص بیمارانی  است که لثه و استخوان فکشان تراکم و فضای کافی برای کاشت اوردنچر را ندارند.

این روش بدین صورت است که ایمپلنت در 4 قسمت از استخوان فک که دارای فضا و تراکم مناسب می باشد، کاشته می شود، سپس پروتز را روی آن قرار می دهند.

هزینه اوردنچر

هزینه اوردنچر ثابت به تعداد ایمپلنت، نوع اوردنچر و تعداد دندان مصنوعی استفاده شده بستگی دارد. جهت استعلام قیمت با متخصص ایمپلنت، دکتر آریام تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

فوق تخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت