جراحی دندان

انواع جراحی دندان

جراحی های رایج دندان

اکثر اوقات، هنگامی که دندان پزشکان به جراحی دندان اشاره می کنند با ترس و وحشت شدید بیمارانشان مواجه می شوند به این دلیل که عقیده دارند جراحی دندان دردناک و بسیار گران است.

اما چیزی که خیلی از بیماران نمی دانند این است که جراحی دندان کاملا رایج و دارای پروسه هایی است که متناسب با شرایط بیماران است. شرایط بیماران با هم متفاوت است و هرکدام متناسب با شرایط خودشان درمان می شوند.

معمولا جراحی دندان برای بیشتر افراد شامل جراحی های سرپایی می شود، جوری که بیمار خیلی زود می تواند به کارهای روزمره و طبیعی اش باز گردد.

جراحی های دندان

انواع جراحی دندان

پیش از آنکه مشخص شود که شما هم کاندید جراحی دندان هستید یا خیر، دندانپزشک شما را به جراح دهان ارجاع می دهد. جراح متخصص دهان کسی است که شرایط و سلامت دهانی شما را ارزیابی می کند و تعیین می کند که بهترین روش درمانی برای شما چیست. در بعضی موارد، بسته به میزان وخامت شرایط دندان، جراحان دهانی می توانند روش های درمانی بدون نیاز به جراحی را توصیه کنند.

هم بزرگسالان و هم کودکان، در هر دو ریسک ابتلا به مشکلات سلامت دهانی وجود دارد، اگر چه تمامی جراحی ها به دلیل سلامت دهان و مشکلات از این قبیل نیست.

رایج ترین جراحی های دندان پروسه هایی هستند که شاید عموم مردم آن ها را جراحی دندان در نظر نگیرند، زیرا بسیار روتین و معمول هستند، مانند ارتودنسی و یا سفید کردن دندان.

انواع جراحی دندان

کانال ریشه

کانال های ریشه از رایج ترین انواع جراحی دندان به حساب می آیند. میلیون ها دندان سالانه در حال درمان هستند، برای جلوگیری از افتادن دندان و یا تسکین درد و حساسیت دندان ها. جراحی کانال ریشه معمولا بدون درد است و تاثیر زیادی در تسکین درد دارد.

در زیر مینای دندان، ناحیه ای تحت عنوان پالپ دندان (مغز دندان) وجود دارد، که حاوی رگ های خونی، عصب ها و بافت است. هنگامی که دندان پوسیده می شود، باکتری ها وارد دندان شده و به پالپ آسیب می رسانند. دندان عفونی شده باعث درد دندان، تورم و ایجاد دردهایی در ناحیه گردن و فک می شود.

جراح متخصص می تواند با خارج کردن ناحیه پوسیده دندان و همچنین حذف پالپ عفونی شده، دندانتان را درمان کند.

جراحی دندان

جراحی کانال لثه

ایمپلنت دندان

با ایجاد ایمپلنت های دندان، طریقی که سیستم دندانپزشکی از سال های پیش تا کنون تکامل یافته بود، تغییر یافت. ایمپلنت جایگزینی برای ریشه یا ریشه های دندان است. ایمپلنت ها برای محافظت از تاج دندان متصل به استخوان فک که از آلیاژهای تیتانیومی استفاده می کند، کاربرد دارند. از این فلزها به دلیل سبک وزنی و همچنین سازگاری زیستی شان با بدن استفاده می شود، زیرا توسط بدن پس زده نمی شوند. از ایمپلنت دندان برای جایگزینی با دندانی استفاده می شود که با مواردی مانند پوسیدگی، بیماری، سرطان دهان و یا دلایلی مانند استعمال دخانیات رو به رو شده است.

ایمپلنت دندان پروسه ای طولانی از انواع جراحی دندان است، زیرا باید اطمینان حاصل شود که استخوان فک با ایمپلنت جوش خورده قبل از اینکه دندان (تاج) متصل شود. در حدود چندماه پروسه کلی جراحی ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک متخصص ایمپلنت به طول می انجامد.

جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل، کشیدن چهار دندان موجود در انتهای دندان های پایین و بالای بزرگسالان است. این دندان ها، آخرین دندان هایی هستند که در سنین حدودا 17 تا 25 سالگی در می آیند. هنگامی که دندان های عقل مکان کافی برای رشد کردن نداشته باشند، تحت فشار قرار می گیرند و سبب ایجاد درد، عفونت های دهانی و یا دیگر مشکلات دندانی می شوند. گاهی، دندان پزشکان توصیه می کنند برای پیشگری، دندان عقل را بکشید حتی پیش از اینکه علائم و آسیبی بروز کنند. بنا به مدل و شرایط دندان نهفته، می تواند به صورت سرپایی کشیده شود یا احتیاج به جراحی داشته باشد. اگر به صورت سرپایی باشد، چندروز تا درمان کامل زمان می برد. به توضیحات دندانپزشک در رابطه با مراقبت های پس از جراحی و کشیدن دندان توجه کنید.

بازسازی دندان

حوادث اتفاق می افتند و هنگامی که بر اثر این حوادث آسیبی به صورتتان وارد می شود، ممکن است برایتان بسیار ترسناک و استرس زا باشد. به همین دلیل مراجعه به جراح متخصص دهان بهترین گزینه است. او به شما راه حل هایی برای دست یابی به چهره ای زیبا در کمترین زمان ارائه می دهد. جراحی دندان مربوط به بازسازی صورت به دو دسته تقسیم می شوند: آسیب های بافت نرم و شکستگی ها.

آسیب های بافت نرم مربوط به پوست و لثه ها می شوند، مانند بریدگی هایی در داخل گونه، لب ها و یا زبان. آسیب های بافت نرم شامل بریدگی های شدید یا خفیف در ناحیه کام هم می شوند.

شکستگی ها به بافت های کوچک استخوان درون دهان مربوط می شوند و شامل بازسازی های مربوط به استخوان فک و دندان هستند. در بعضی موارد، در جراحی بازسازی طی روش های درمانی و پروسه های درمان تراز فک و ساختار استخوان، از ایمپلنت دندان استفاده می کنند.

زیبایی دندان

بازسازی دندان

زیبایی

جراحی دندان زیبایی اشکال گوناگونی دارد. جراحی زیبایی معمولا از لحاظ پزشکی امری ضروری و حیاتی نیست، اما جهت بهبود چهره و زیبایی لبخند فرد مورد استفاده قرار می گیرد. پروسه های زیبایی ترمیم های کوچکی مانند ارتودنسی و سفید کردن دندان را در بر می گیرند.

برای ایجاد لبخندی زیبا به انجام پروسه هایی مانند سفیدکردن دندان، ونیرهای دندان، کاشت کامپوزیت و … احتیاج است. ترمیم های مربوط به درخشان تر کردن دندان صرفا بلیچینگ دندان نیست. روش هایی مانند کاشت و ونیرها نیز جهت تغییر رنگ دندان ها و اتصال به دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی بیماران نیز علاقه مند به تغییر دادن برخی دندان ها مطابق با بقیه دندان هایشان هستند، که این اعمال با حذف مینای دندان و پر کردن دندان انجام می شود.

انتهایی

تمامی مشکلات مربوط به دهان و دندان قابل حل و درمان هستند فقط کافیست سلامت دهان و دندانتان را در اولویت کارهایتان قرار دهید. اگر با مواردی مانند احساس درد، حساسیت در دندان ها، تغییر رنگ و یا خونریزی هنگام مسواک زدن مواجه شدید، بلافاصله به دندانپزشک متخصص جراحی مراجعه کنید. این را هم در نظر بگیرید برخی اقدام های پیشگیرانه از افتادن و جراحی های جدی دندان جلوگیری می کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 1 =

فوق تخصص ایمپلنت

متخصص ایمپلنت