بهترین متخصص ایمپلنت

اجزای ایمپلنت

ایمپلنت دندان

روش کاشت ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد به این دلیل که با کاشت ایمپلنت با قرار گرفتن پایه فیکسچر ایمپلنت درون استخوان فک، این پایه مانند ریشه دندان عمل می کند و دیگر آسیبی به دندان های مجاور شما نمی رسد و از بعد زیبایی هم ایمپلنت می تواند رضایت بیمار را تا حد مطلوبی برآورده نماید و مانند دندان طبیعی عمل می کند.
و دلیل دیگر موفقیت ایمپلنت این می باشد که طول عمر ایمپلنت بسیار طولانی می باشد و حتی در صورت انجام مراقبت های مناسب می تواند مادام العمر برای بیمار کار کند.
پس از انجام مراحل کاشت ایمپلنت سه قطعه فیکسچر و اباتمنت و تاج چینی درون دهان فرد قرار می گیرد اما قبل از تکمیل کاشت ایمپلنت دندان از قطعات دیگری نیز استفاده می گردد که در ادامه می خواهیم به آنها بپردازیم:

متخصص ایمپلنت

اجزای ایمپلنت

اجزای ایمپلنت

  1. فیکسچر
  2. کاوراسکرو
  3. هیلینگ اباتمنت
  4. ایمپرشن کوپینگ
  5. آنالوگ
  6. اباتمنت
  7. تاج چینی

 فیکسچر   Fixture

پایه فیکسچر ایمپلنت از مهمترین اجزای ایمپلنت می باشد زیرا ایمپلنت بدون این قطعه معنایی ندارد. فیکسچر ایمپلنت درون استخوان فک قرار داده می شود و با استخوان فک در طی پروسه درمان جوش می خورد و مانند ریشه دندان از دست رفته عمل می کند.
شکل ظاهری فیکسچر مانند پیچ است که در قبل تر مانند میخ بوده است و جنس فیکسچر اصولاً از آلیاژ تیتانیوم می باشد و البته جنس های زیرکونیا که سفید رنگ می باشد و از سرامیک بسیار مستحکم است و در دندانپزشکی استفاده می شود نیز برای فیکسچر وارد بازار شده است.

کاوراسکرو Cover Screw

کاوراسکرو از قطعات ایمپلنت بوده و پیچ کوچکی است که پس از قرارگیری فیکسچر در استخوان فک، به سرعت روی فیکسچر نصب می شود تا سطح داخلی فیکسچر پوشانده شود.
در واقع عملکرد کاور اسکرو جلوگیری از نفوذ آلودگی، باکتریها، خون و بافت لثه درون فیکسچر ایمپلنت می باشد.
کاوراسکرو تا زمان مرحله بعدی جراحی یعنی بسته شدن هیلینگ به روی فیکسچر قرار می گیرد، معمولاً کاور اسکرو همراه فیکسچر در یک بسته بندی به فروش می رسد مگر در مواردی خاص که کاوراسکرو جداگانه خریداری می شود.

اجزای ایمپلنت

کاوراسکرو

هیلینگ اباتمنت   Healing Abutment / Gingival Former

هیلینگ اباتمنت یا جنجیوال فرمر بعد از 4 الی 8 هفته به روی پایه فیکسچر ایمپلنت قرار می گیرد.
هیلینگ بسته به تشخیص متخصص ایمپلنت بعد از طی مدت 2 الی 3 ماه به جای کاوراسکرو بسته می شود، عملکرد هیلینگ این است که باعث شکل گیری بافت لثه در اطراف ایمپلنت می شود و همچنین مانع نفوذ جسم خارجی داخل ایمپلنت می شود. بعد از اینکه هیلینگ بسته شد و گذشت 1 الی 2 هفته متخصص ایمپلنت هلینگ را باز می کند و ایمپرشن کوپینگ را برای قالب گیری بجای آن می بندد. سپس دوباره هیلینگ را در همان جلسه بسته تا دندان بیمار آماده گردد.
هیلینگ اباتمنت دارای سایزهای متنوعی می باشد و با توجه به اندازه فیکسچر و شرایط لثه بیمار انتخاب می شود.

ايمپرشن کوپينگ يا ترنسفر کوپينگ يا ايمپرشن پست   Impression Coping /  Transfer Coping / Impression Post

بهترین متخصص ایمپلنت از ایمپرشن کوپینگ برای قالب گیری از ایمپلنت در دهان بیمار استفاده می نماید. به وسیله ایمپرشن کوپینگ، مکان دقیق فیکسچر و در نهایت در فک مدل سازی شده (کست) تعیین می شود و ایمپرشن کوپینگ دو نوع دارد:

  • قالب گیری بسته   Transfer impression coping 

در روش بسته، ايمپرشن کوپينگ ها توسط پيچ هایی از محل سوراخ شده قاشقک (تری) باز شده و ايمپرشن کوپينگ ها در درون ماده قالب گيری باقی می ‏ماند.
در نتیجه بر روی قالب اوليه مشخص است و پس از ساختن تری اختصاصی در آن قسمت سوراخ هایی تعبيه می شود که پيچ ها از آن عبور می کنند.

  • قالب گیری باز   pick up impression coping

در این روش بعد از setting time ماده قالب گيری پيچ ها توسط آچار مخصوص از روی ايمپرشن کوپينگ باز کرده و ايمپرشن از دهان خارج می شود.

آنالوگ یا ایمپلنت رپلیکا    Implant Analogue / Implant Replica

آنالوگ قطعه ای برای مدل سازی فک بیمار می باشد.
2 الی 3 ماه بعد از جراحی و پس از قالب گيري، آنالوگ به ايمپرشن کوپينگ يا همان ترانسفر کوپينگ پيچ مي شود تا نقش فیکسچر را روي مستر کست يا قالب اصلي ايفا نماید و در هنگام قالب ريزي گچ اطراف آن را احاطه مي شود تا دقيقاً وضعيت دهان بيمار روي مستر کست مشخص شود. سپس ايمپرشن کوپينگ را با استفاده از آچار مخصوص خود باز و از قالب اصلي جدا کرده و در نهایت فوق تخصص ایمپلنت به منظور مدل سازی فک بیمار، آن را به لابراتوار ارسال می کند تا لابراتوار اباتمنت مناسب را انتخاب کرده و تاج دندان را متناسب با فک و سایر دندان های بیمار بسازد.

اباتمنت   Abutment

اباتمنت به عنوان واسطه ای برای نصب دندان پروتزی (تاج دندان) به روی فیکسچر می باشد.
اباتمنت ها به چند صورت Ball ،Locator ،Temporary ،Multi-unit ،Solid ،UCLA ،Cemented  و Angled با قطرها، کلارهای متفاوت و اشکال گوناگون عرضه می گردد. نقش اساسي آنها در ساخت سوپراستراکچر يا پروتزهاي ايمپلنت مي باشد که بطور کلي پروتزهاي ايمپلنت به صورت پيچ شونده و يا سيمان شونده هستند.
امروزه در اکثر سيستم هاي ايمپلنت، اباتمنت هاي زاویه دار از 5 تا 25 درجه وجود دارد و در مواردی که جراح نتوانسته باشد ايمپلنت را عمود در استخوان بيمار قرار دهد از آنها استفاده مي شود.
در بعضي سيستم ها همان ايمپرشن کوپينگ که با آن قالب گیری انجام گرفته است، تکنسين در لابراتور آن را به اباتمنت تبديل کرده و پروتز (تاج دندان) را روي آن مي ‏سازد.

تاج چینی   Crown

در مرحله آخر نیز پس از ساخته شدن اباتمنت و تاج دندان در آزمایشگاه این تاج سرامیکی با کمک اباتمنت به پایه فیکسچر دندان متصل می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 7 =

فوق تخصص ایمپلنت

بهترین متخصص ایمپلنت در تهران