لمینت دندان

لمینت دندان یکی از روش های زیباسازی دندان است که به منظور اصلاح بدفرمی ها ، بدشکلی ها و نامرتبی های  دندان انجام می شود . امروزه به دلیل پیشرفت علم دندانپزشکی روش های مختلفی برای سفید کردن دندان وجود دارد . در ادامه مطلب در رابطه با انواع لمینت دندان و مراحل انجام این روش توضیحاتی داده می شود.

لمینت-دندان

لمینت-دندان

انواع لمینت دندان

1.لمینت سرامیکی

این نوع از لمینت ها از جنس سرامیک هستند و نسبت به لمینت های کامپوزیتی قوام بالاتری دارند.  زیبایی خیره کننده ای که لمینت سرامیکی می دهد نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است.این نوع لمینت با اینکه دارای ضخامت کمتری می باشد از دوام و استحکام بیشتری برخوردار می باشد . در نتیجه ماندگاری ان بیشتر از سایر لمینت های موجود می باشد .

2. لمینت کامپوزیتی

در این روش تراش کمتری بروی دندان داده می شود. در لمینت کامپوزیتی تنوع رنگ بیشتری وجود دارد. در لمینت کامپوزیتی دندانپزشک بدون ایجاد تراش در دندان پوششی از کامپوزیت بر روی سطح دندان قرار می گیرد. این روش سریعتر و راحتر از لمینت سرامیکی انجام می شود زیرا نیاز به قالب گیری نداشته و دریک جلسه انجام می شود. از جمله مزایای این نوع از لمینت عدم تراش مینای دندان و محافظت از دندانها می باشد . این موضوع برای دندانهایی که دارای سائیدگی یا شکستگی می باشد دارای اهمیت ویژه ای می باشد.

مراحل انجام لمینت دندان

در ابتدا برای لمینت دندان نیم میلیمتر از دندان ها توسط دندانپزشک زیبایی تراشیده می شود و لبه های دندان میزان می شود. از دندان های مورد نظر قالب گرفته می شود و به منظور آماده سازی به لابراتور فرستاده می شود بعد از آماده شدن لمینت با استفاده از چسب های مخصوص و با دقت و مهارت بالا لمینت بروی دندان ها چسبانده می شود. لمینت ها بسیار ظریف و نازک هستند به همین علت  باید با ظرافت و دقت خاصی  بروی دندان ها گذاشته شوند.

مزایای لمینت دندان

با استفاده از این روش درمانی ظاهری طبیعی و چشمگیر همانند به دندان طبیعی ایجاد می شود.

لمینت دندان در برابر لکه و تغییر رنگ مقاوم است ( مقاومت بسیار بالا)

رنگ لمینت را می توان به گونه ای انتخاب کرد که دندان های  تیره تر را سفید تراما طبیعی نشان دهد.

با استفاده ازاین روش درمانی می توان تنها در2 جلسه نتایج دلخواه خود را دریافت کرد.

معایب لمینت دندان

احتامل جداشدن لمینت از دندان ( در صورتی که در انتخاب دندانپزشک زیبایی خود دقت نکنید ممکن است از چسب های بی کیفیت برای قرار دادن لامینت بروی دندان استفاده شود که در این حالت امکان جدا شدن لمینت از دندان وجود دارد و مجددا باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا در صورت امکان دومرتبه لمینت بروی دندان قرار داده شود.
)

به دلیل تراشیدن روی دندان برای قرار دادن لمینت بروی دندان، امکان برگش به حالت اول وجود ندارد ( غیر قابل بازگشت بودن)

مصرف دخانیات، مصرف نوشابه گازدار و قهوه در طولانی مدت می تواند باعث تغییر رنگ لمینت شود به همین علت بعد از لمینت دندان نیاز به مراقبت مانند دندان طبیعی است و بایستی با استفاده از مسواک، نخ دندان و… از آن ها مراقبت کرد.

لمینت-دندان

لمینت-دندان

لومینیرز

لومینیرز یک پوشش ساخته شده از پرسلاین است که پوسته بسیار نازکی است که استحکامی مانند دندان طبیعی دارد و بدون نیازبه تراشیدن به سطح بیرونی دندان ها چسبانده می شود و به این ترتیب اشکلات ظاهری دندان را اصلاح می نماید. افرادی کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش درمانی هستند که به مقدار کافی سطح مینای دندان داشته باشند که بتوان لومینیرز را به آن متصل کرد. در این روش نیاز به دستکاری کردن و برداشتن ساختار طبیعی دندان نیست به همین علتی می توان در صورت نیاز لومینیرز را از روی سطح بیرونی دندان ها برداشت.

تفاوت لمینت با لومینیرز

  1. احتمال آسیب به لثه در روش لومینیرز بسیار بالا است زیرا در این روش دندان ها برجسته می شوند
  2. در لومینیرز شکل اصلی دندان ها حفظ می شود و تغییری در شکل دندان ایجاد نمی شود در صورتی که در لمینت دندان ها تراشیده می شوند.
  3. از تفاوت های لمینت با لومینیرز می توان به طول عمر این دو روش اشاره کرد طول عمر لامینت حدود 10 سال است اما دوام لومینیرز بیشتر از لامینت است و حدود 20 سال دوام دارد.
  4. هزینه لمینت نسبت به لومینیرز کمتر است در نتیجه روش درمانی با کمک لامینت مقرون به صرفه تر است.

تفاوت لمینت با ایمپلنت دندان

بسیاری از افراد ایمپلنت دندان را با لمینت اشتباه می گیرند در صورتی که این دو روش درمانی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و برای موارد خاص خودشان بکار می روند.  لمینت برای اصلاح بدفرمی و بدشکلی های دندان  به منظور زیبا سازی مورده استفاده قرار می گیرد در صورتی که ایمپلنت یک روش برای کاشت دندان است.

طول عمر دندان لمینت شده

یکی از سوالات متداولی که از دکتر میثم آریام دندانپزشک زیبایی  پرسیده می شود این است که آیا امکان جداشدن لمینت از دندان وجود دارد یا خیر؟ یا اینکه به مرور زمان امکان پوسیدگی لمینت وجود دارد یا خیر؟

دکتر میثم آریام دندانپزشک زیبایی در پاسخ به این سوال می فرمایند در صورتی که لمینت طراحی دقیق داشته باشد و به درستی نصب شود به هیچ عنوان از دندان ها جدانمی شود اما اگر دندانپزشک زیبایی در نصب لمینت دقت کافی را نداشته باشد و لمینت به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدن دندان از لمینت وجود دارد در نتیجه برای دریافت بهترین نتیجه از لمینت دندان باید در انتخاب دندانپزشک زیبایی خود دقت نمایید دکتر میثم آریام در این زمینه دارای تجربه و مهارت بسیار بالایی هستند و می توانند راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

بعد از لمینت دندان باید مراقبت های لازم را رعایت نمایید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید به عنوان مثال باید از جویدن ته دیگ و گاز زدن و خوردن میوه های سفت خودداری نمایید. به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشت داده می شود باید به دندان لمینت شده هم اهمیت داد زیرا دندانی که لمینت شده است به همان اندازه پوسیده می شود که دندان طبیعی می پوسد. در صورتی که بعد از لمینت دندان بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی بروی لمینت می شود و در نتیجه پوسیده شدن آن می شود.

مدت عمر لمینت در درجه اول به تجربه و مهارت دندانپزشک زیبایی و کیفیت مواد بکار گرفته شده بستگی دارد. بطور کل می توان گفت مدت ماندگاری لمینت تا 10 سال است و در این مدت در صورتی که مراقبت های لازم به خوبی رعایت شود هیج آسیبی به لمینت وارد نمی شود.

نوع لمینت استفاده شده در مدت عمر لمینت و مدت ماندگاری آن بسیار تاثیر گذار است همانطور که در قسمت قبل گفته شده بود لمیت دندان انواع مختلفی دارد که با توجه به پیشنهاد و تشخیص پزشک انتخاب می شود. در نتیجه انتخاب نوع مرغوب لمینت در مدت عمر و ماندگاری آن بسیار تاثیر گذار است.

در صورتیکه بعد از لمینت دندان بهداشت دندان ها رعایت نشود و دندان هابه طور مرتب و زاویه دار مسواک زده نشود با گذشت زمان لمینت زیبایی خود را از دست می دهد.

ونیرهای دندانی

روکش های سفارشی هستند که به نام ونیر دندانی یا لمینت دندان نامیده می شود سطحی پوسته پوسته شده از سرامیک دندانی است که در سمت جلو دندان ها برای زیبایی و طرح لبخند استفاده می شود. اندازه لمینت ونیرحدودا 5 تا 6 میلی متر که دوبرابر ضخامت یک سکه یا پوسته تخم مرغ می باشد.برخی از انواع ورقه ها مانند لومینز می توانند حتی نازک تر باشند. عملکرد اصلی ونیر ها بهبود ظاهر دندان ها است با استفاده از ونیرها دندان ها یک رنگ شده ، شکل و موقعیت آن تغییر می کند.

این روش برای دندان هایی است که :
1. دچار تیرگی رنگ شده اند
2. آسیب دیده اند
3. تراشیده شده،
4. فضایی بین آنها می باشد
5. دچارکمی ناهموار هستند، و همچنین کسانی که ترکیبی از این مشکلات هستند.

مراحل ونیر دندانی

1. برای انجام ونیر دندانی باید 3 جلسه به دندانپزشک مراجعه کرد. این جلسات به شرح ذیل می باشد:
• جلسه اول : مشاوره
در این جلسه پزشک به بررسی دندانهای بیمار می پردازد و درباره شرایط ونیر دندانی یا لمینت ، فرآیند درمان و نتیجه آن اطلاعاتی به او می دهد. فرد می تواند انتظارات خود از لمینت را با پزشک در میان بگذارد . در این جلسه پزشک برای بررسی دقیق تر می تواند با استفاده از روش تصویر برداری از دندان های بیمار عکس بگیرد تا تشخیص دهد دندان ها شرایطی برای ونیر دارند یا نه .
• جلسه دوم : قالبگیری از دندان
دندانپزشک از دندان ها ی بیمار قالبی تهیه کرده و به آزمایشگاه برای آماده سازی ارسال می کند. مدت زمان آماده سازی قالب حدودا 1 تا 2 هفته می باشد .
• جلسه سوم : نصب و تحویل ونیر دندانی
برای نصب قالب تهیه شده نیاز به تراشیدن کمی ازسطح دندان ها می باشد . حدودا پنج دهم میلیمتر از مینای دندان تراشیده شده تا سطح دندان ها برای نصب ونیر هموار شود . این کار نه تنها به چسباندن ونیر کمک می کند بلکه باعث ماندگاری ونیر در طولانی مدت می شود . در این روش از بی حسی استفاده نمی شود زیرا تراشیدن دندانها به قدری سطحی می باشد که دردی برای فرد ایجاد نمی کند. ونیر از طریق چسبی مخصوص به نام سایه سمنت در روی دندان قرار می گیرد. دندانپزشک از طریق تاباندن نور به ونیر چسب را محکم می کند.

برای اطلاع از بهترین دندانپزشک در تهران روی کلمه مورد نظر کلیک کنید.

برخی از خدمات دکتر آریام متخصص ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

لمینت دندان

جراحی پیوند استخوان

بلیچینگ

با تشکر مدیریت سایت دکتر میثم آریام

تهران – بلوار فردوس شرق -خ ابراهیمی جنوبی- بالای بانک مسکن- ساختمان عقیق ط 3 واحد 11
44974672 _ 44974660
کانال تلگرام
پیج اینستاگرام

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر میثم آریام

 

درباره draryam

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *