لامینت دندان

لامینت دندان یکی از روش های زیباسازی دندان است که به منظور اصلاح بدفرمی های دندان انجام می شود در ادامه مطلب در رابطه با انواع لامینت دندان و مراحل انجام این روش توضیحاتی داده شده است.

انواع لامینت دندان

لامینت سرامیکی : این نوع از لامینت ها از جنس سرامیک هستند و نسبت به لامینت های کامپوزیتی قوام بالاتری دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه لامینت های سرامیکی می توانید به مقاله لامینت سرامیکی مراجعه نمایید و اطلاعات بیشتری را در این زمینه بدست آورید.

لامینت دندان

لامینت دندان

لامینت کامپوزیتی : در این روش تراش کمتری بروی دندان داده می شود. در لامینت کامپوزیتی تنوع رنگ بیشتری وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه لامینت های کامپوزیتی می توانید به مقاله لامینت کامپوزیتی مراجعه نمایید و اطلاعات بیشتری را در این زمینه بدست آورید.

 

مراحل انجام لامینت دندان

در ابتدا برای لامینت دندان نیم میلیمتر از دندان ها توسط دندانپزشک زیبایی تراشیده می شود و لبه های دندان میزان می شود. از دندان های مورد نظر قالب گرفته می شود و به منظور آماده سازی به لابراتور فرستاده می شود بعد از آماده شدن لامینت با استفاده از چسب های مخصوص و با دقت و مهارت بالا لامینت بروی دندان ها چسبانده می شود. لامینت ها بسیار ظریف و نازک هستند به همین علت  باید با ظرافت و دقت خاصی  بروی دندان ها گذاشته شوند.

مزایای لامینت دندان

با استفاده از این روش درمانی ظاهری طبیعی و چشمگیر همانند به دندان طبیعی ایجاد می شود.

لامینت دندان در برابر لکه و تغییر رنگ مقاوم است ( مقاومت بسیار بالا)

رنگ لامینت را می توان به گونه ای انتخاب کرد که دندان های  تیره تر را سفید تراما طبیعی نشان دهد.

با استفاده ازاین روش درمانی می توان تنها در2 جلسه نتایج دلخواه خود را دریافت کرد.

معایب لامینت دندان

احتامل جداشدن لامینت از دندان ( در صورتی که در انتخاب دندانپزشک زیبایی خود دقت نکنید ممکن است از چسب های بی کیفیت برای قرار دادن لامینت بروی دندان استفاده شود که در این حالت امکان جدا شدن لامینت از دندان وجود دارد و مجددا باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا در صورت امکان دومرتبه لامینت بروی دندان قرار داده شود.
)

به دلیل تراشیدن روی دندان برای قرار دادن لامینت بروی دندان، امکان برگش به حالت اول وجود ندارد ( غیر قابل بازگشت بودن)

مصرف دخانیات، مصرف نوشابه گازدار و قهوه در طولانی مدت می تواند باعث تغییر رنگ لامینت شود به همین علت بعد از لامینت دندان نیاز به مراقبت مانند دندان طبیعی است و بایستی با استفاده از مسواک، نخ دندان و… از آن ها مراقبت کرد.

لومینیرز

لومینیرز یک پوشش ساخته شده از پرسلاین است که پوسته بسیار نازکی است که استحکامی مانند دندان طبیعی دارد و بدون نیازبه تراشیدن به سطح بیرونی دندان ها چسبانده می شود و به این ترتیب اشکلات ظاهری دندان را اصلاح می نماید. افرادی کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش درمانی هستند که به مقدار کافی سطح مینای دندان داشته باشند که بتوان لومینیرز را به آن متصل کرد. در این روش نیاز به دستکاری کردن و برداشتن ساختار طبیعی دندان نیست به همین علتی می توان در صورت نیاز لومینیرز را از روی سطح بیرونی دندان ها برداشت.

تفاوت لامینت با لومینیرز

احتمال آسیب به لثه در روش لومینیرز بسیار بالا است زیرا در این روش دندان ها برجسته می شوند.

در لومینیرز شکل اصلی دندان ها حفظ می شود و تغییری در شکل دندان ایجاد نمی شود در صورتی که در لامینت دندان ها تراشیده می شوند.

از تفاوت های لامینت با لومینیرز می توان به طول عمر این دو روش اشاره کرد طول عمر لامینت حدود 10 سال است اما دوام لومینیرز بیشتر از لامینت است و حدود 20 سال دوام دارد.

هزینه لامینت نسبت به لومینیرز کمتر است در نتیجه روش درمانی با کمک لامینت مقرون به صرفه تر است.

تفاوت لامینت با ایمپلنت دندان

بسیاری از افراد ایمپلنت دندان را با لامینت اشتباه می گیرند در صورتی که این دو روش درمانی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند و برای موارد خاص خودشان بکار می روند.  لامینت برای اصلاح بدفرمی و بدشکلی های دندان  به منظور زیبا سازی مورده استفاده قرار می گیرد در صورتی که ایمپلنت یک روش برای کاشت دندان است.

طول عمر دندان لامینت شده

یکی از سوالات متداولی که از دکتر میثم آریام دندانپزشک زیبایی  پرسیده می شود این است که آیا امکان جداشدن لامینت از دندان وجود دارد یا خیر؟ یا اینکه به مرور زمان امکان پوسیدگی لامینت وجود دارد یا خیر؟

دکتر میثم آریام دندانپزشک زیبایی در پاسخ به این سوال می فرمایند در صورتی که لامینت طراحی دقیق داشته باشد و به درستی نصب شود به هیچ عنوان از دندان ها جدانمی شود اما اگر دندانپزشک زیبایی در نصب لامینت دقت کافی را نداشته باشد و لامینت به درستی نصب و طراحی نشود احتمال جداشدن دندان از لامینت وجود دارد در نتیجه برای دریافت بهترین نتیجه از لامینت دندان باید در انتخاب دندانپزشک زیبایی خود دقت نمایید دکتر میثم آریام در این زمینه دارای تجربه و مهارت بسیار بالایی هستند و می توانند راهنمایی های لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

بعد از لامینت دندان باید مراقبت های لازم را رعایت نمایید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید به عنوان مثال باید از جویدن ته دیگ و گاز زدن و خوردن میوه های سفت خودداری نمایید. به همان اندازه که به دندان طبیعی اهمیت بهداشت داده می شود باید به دندان لامینت شده هم اهمیت داد زیرا دندانی که لامینت شده است به همان اندازه پوسیده می شود که دندان طبیعی می پوسد. در صورتی که بعد از لامینت دندان بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی بروی لامینت می شود و در نتیجه پوسیده شدن آن می شود.

مدت عمر لامینت در درجه اول به تجربه و مهارت دندانپزشک زیبایی و کیفیت مواد بکار گرفته شده بستگی دارد. بطور کل می توان گفت مدت ماندگاری لامینت تا 10 سال است و در این مدت در صورتی که مراقبت های لازم به خوبی رعایت شود هیج آسیبی به لامینت وارد نمی شود.

نوع لامینت استفاده شده در مدت عمر لامینت و مدت ماندگاری آن بسیار تاثیر گذار است همانطور که در قسمت قبل گفته شده بود لامیت دندان انواع مختلفی دارد که با توجه به پیشنهاد و تشخیص پزشک انتخاب می شود. در نتیجه انتخاب نوع مرغوب لامینت در مدت عمر و ماندگاری لامینت بسیار تاثیر گذار است.

در صورتیکه بعد از لامینت دندان بهداشت دندان ها رعایت نشود و دندان هابه طور مرتب و زاویه دار مسواک زده نشود با گذشت زمان لامینت زیبایی خود را از دست می دهد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر میثم آریام

 

درباره draryam

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هفت + 9 =