روش های جراحی لثه

درجراحی لثه بافت های آسیب دیده در لثه برای کمک به رشد سایر بافت ها در دهان ترمیم می شوند. در این جراحی گاهی از پیوند بافت برای اصلاح و ترمیم لثه استفاده می شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های متنوعی برای جراحی لثه ایجاد شده است. جراح با توجه به شرایط جسمی بیمار با بیمار از روش جراحی لثه استفاده می کند . انتخاب روش جراحی توسط بیمار معمولا با در نظر گرفتن هزینه جراحی و نتیجه درمان می باشد.

عوامل موثر در بیماری لثه

1. سیگار
سیگار کشیدن مهم ترین عامل در از بین بردن و آسیب زدن به دندان و لثه می باشد. برای شروع درمان به وسیله جراحی لثه باید سیگار به مدت یک هفته ترک شود زیرا نتیجه جراحی را تحت تاثیر قرار داده و درمان را موفقیت آمیز نمی کند.
2. تغییرات در هورمون
یکی از عواملی که نیاز به جراحی لثه را ایجاد می کند بیماری ژنژیویت می باشد. یکی از علل این بیماری تغییرات هورمونی در دخترها و پسرها می باشد.
3. بیماری دیابت
دیابت یکی از عوامل ایجاد عفونت در دندان و لثه می باشد که برای درمان آن از جراحی لثه استفاده می شود.
4. ژنتیک
برخی از افراد از بدو تولد به بیماری لثه مبتلا می باشند که با جراحی لثه قابل درمان است.

روش های جراحی لثه

1. جراحی فلاپ لثه
یکی از روش های کاستن از پاکت های پریودنتال در لثه جراحی فلاپ لثه می باشد. در این حالت پاکت ها در خط لثه به بالای 5 میلی متر می رسد. برای این جراحی لثه ای که دچار آسیب شده را برش داده و با استفاده از ابزارهای مخصوص و استریل شده جرم ها و پلاک ها را در زیر پاکت ها از بین می برند.
2. برداشتن لثه
دربرخی موارد بافت های اضافی در لثه وجود دارد که مانع از رشد دندان ها می شود و در زیبایی فرد تاثیر می گذارد. برای این جراحی ، جراح موضع مورد نظر را بی حس کرده و طی برشی بافت اضافی را از لثه خارج می کند.
3. جراحی ترمیم پلاستیک لثه
افرادی که دارای عقب رفتگی لثه می باشند نیاز برای اصلاح آن نیاز به جراحی ترمیم پلاستیک لثه دارند. این جراحی همچنین زیبایی ظاهر دندان و طرح لبخند را بهبود می بخشد. در مواردی لازم است در این جراحی از بافت های سایر نقاط دهان از جمله سقف دهان برای پیوند به ناحیه مورد نظر استفاده کرد .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر میثم آریام

 

درباره draryam

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 3 × 1 =