بیماری-های-شایع-دهان

بیماری-های-شایع-دهان

بیماری های شایع دهان

دکتر میثم آریام دندان پزشک و متخصص ایمپلنت می گوید: رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از رژیم غذایی مناسب افراد را در داشتن دندان هایی سالم کمک می کند. از آنجا که رایج ترین بیماری های عفونی فرد در بدن مربوط به بیماری های دهان و دندان می باشد ما در اینجا به طور مفصل درباره آن می پردازیم .

بیماری-های-شایع-دهان

بیماری-های-شایع-دهان

انواع بیماری های دهان

  1. تب خال (تاول تب)

نوعی از ویروس می باشد که بوسیله ارتباط از طریق تنفس و بوسه و استفاده از ظرف آلوده به این ویروس به فرد منتقل می شود. این ویروس با سرماخوردگی و تب در لب و داخل دهان به وجود می آید. در صورتی که به طور مکرر و به دفعات زیاد به این بیماری دهانی مبتلا شدید حتما به پزشک مراجعه کنید. در صورتی که خفیف بود می توانید از کرم هایی برای رفع تب خال استفاده کنید.

  1. برفک دهان

نوعی از باکتری ها در دهان رشد می کند که برای سلامت دهان لازم می باشد. در صورتی که قارچ در دهان وارد شود رشد این نوع باکتری ها را متوقف کرده و باعث برفک دهان می شود. این برفک به صورت زوائدی هستند که برآمدگی در روی زبان و مخاط داخلی ایجاد می کند و به رنگ سفید می باشد. در این صورت نباید این زوائد را دستکاری کرد. در این خونریزی شده و به دیگر نواحی دهان و دندان رسیده و آن را آلوده می کند. برای رفع برفک استفاد ه از دهانشویه کلرهگزیدین  که دارای خاصیت آنتی سپتیک که برای از بین بردن قارچ و باکتری های مضر می باشد.

  1. وجود پرزهای سیاه رنگ بر روی زبان

در حالت عادی زبان داراری پرزهایی به رنگ زبان می باشد در صورتی که رنگ این پرزها سیاه بوده و برجستگی در روی زبان ایجاد کند باعث ایجاد مشکل می شود. این برآمدگی بر رشد باکتری ها به دلیل استفاده زیاد از داروهای آنتی بیوتیک ایجاد می شود که برای درمان آن می توان از دارو یا مسواک کردن زبان استفاده کرد.

  1. آفت

یکی از مواردی که معمولا برای همه افراد در هر سنی در دهان و اطراف دهان پیش می آید آفت دهان می باشد. آفت ها به شکل تاول بوده و دردناک می باشد. محل رشد این آفت ها در روی زبان، نزدیک گونه ها و داخل دهان می باشد . از دلایل ایجاد آفتها می توان به داشتن اضطراب ف کمبود ویتامین های لازم و تغییرات هورمونی اشاره کرد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر میثم آریام

 

 

 

 

 

 

فوق تخصص ایمپلنت