ایمپلنت دندان را بشناسید

ایمپلنت دندانی به چه معناست؟

ایمپلنت(یا همان ایمپلنت دندان) یک قطعه کوچک است که معمولا از تیتانیوم ساخته شده که در اصل جایگزین ریشه دندان می شود(در گذشته ایمپلنت ها خیلی رنگ مناسبی نداشته اند، اما امروزه دقیقا همرنگ با دندان های کناری بیمار رنگ آنها تهیه میشود). در این روش یک جسم رویی، که به عنوان یک آستانه شناخته می شود، روی بالای ایمپلنت دندانی قرار می گیرد یا آن را به سمت دندان بعدی متصل می کند. در نهایت یک تاج دندان جایگزین مخصوص دندان ایمپلنت شده ساخته می شود تا دندان های طبیعی خود را با تکمیل ایمپلنت دندان ها مطابقت دهد.
ایمپلنت دندان همچنین به عنوان یک ایمپلنت یا لقاح اندوسیس نامیده می شود. و این یک مؤلفه جراحی است که با استخوان فک و یا جمجمه برای پشتیبانی پروتز دندان مانند تاج، پل، دندان مصنوعی، پروتز صورت و یا به عنوان یک نگهدارنده ارتودنسی عمل می کند. پایه ای برای ایمپلنت های دندانی مدرن، یک فرایند بیولوژیک به نام اوسین تیگریشن است، که در آن مواد مانند تیتانیوم یک پیوند صمیمی را به استخوان می رساند.ایمپلنت برای اولین بار قرار داده می شود به طوری که احتمال دارد به داخل استخوان تبدیل شود، سپس یک پروتز دندان اضافه می شود. قبل از اینکه پروتز دندان ،یک پل یا دندان مصنوعی به ایمپلنت متصل شود، یک مقدار تغییر از زمان بهبودی لازم است، و یا یک نگهدارنده که پروتز دندان را نگه می دارد، قرار می گیرد.

چگونه باید از دندان های ایمپلنت شده مراقب کنیم؟

ایمپلنت های دندانی که به صورت مناسب در جای مناسب خود به صورت دقیق قرار گرفته اند دارای توان بالقوه ماندگاری برای چندین دهه هستند. مراقبت از دندان هایی که با ایمپلنت های دندانی بازسازی می شوند، درست مانند مراقبت از دندان های طبیعی است که شامل: قلم مو، نخ دندان و مسواک زدن حداقل ۲مرتبه در شبانه روز و مراجعه به دندانپزشک برای برسی و چکاپ دندان های ایمپلنت شده میشود.
فقط مایعات بدون رنگ بنوشید یک رژیم غذایی نرم را برای چند روز اول توصیه میشود. تمام آنتی بیوتیک های تجویز شده را برای جلوگیری از عفونت در زمان مقرر مصرف کنید. داروهای ضد درد را به عنوان مورد نیاز برای درد تجویز کنید. دوبرابر یک مسواک نرم کننده دو بار در روز برای تمیز کردن دندان های قبلی یا دیگر ایمپلنت ها، مراقب باشید منطقه برش جراحی. اگر بیمار از یک مسواک اولتراسونیک یا الکتریکی استفاده می کند، یک یا دو هفته صبر کنید. بین دندان ها یک بار در روز در سراسر دهان به جز در محل جراحی، نخ دندان استفاده کنید تا همیشه تمیز بماند. از پروتز موقت استفاده کنید از شستشوی آب شور و یا ضد میکروبی غیر الکلی دهان شو دو بار در روز استفاده کنید.

چقدر طول میکشد تا دندان ایمپلنت شده جایگزین دندان تعویض شده شود؟

این وضعیت (یعنی پروسه درمان) در هر بیمار متفاوت است. بعد از مشاوره با دندانپزشک، پزشک فرد پروسه ی درمان را برنامه ریزی میکند که بستگی به مقدار زمان مورد نیاز برای تکمیل عمل ایمپلنت دارد، در کل زمان درمان هر فرد بستگی به وضعیت استخوان فک، روش ایمپلنت و مواد مورد استفاده در ایمپلنت دارد که معمولا زمان برای درمان کامل یک فرد از زمان کاشت ایمپلنت تا درمان کامل ۳ الی ۴ ماه به طول می انجامد.
روش دیگری برای ایمپلنت وجود دارد که تمام مراحل در طول ۱هفته به پایان میرسد. در این روش مواد و پیچ مورد استفاده در ایمپلنت متفاوت است که این روش پیشنهاد نمیشود.

در ادامه نیز با کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر آریام همراه باشید.

فوق تخصص ایمپلنت