امیپرشن کوپینگ

ایمپرشن کوپینگ چیست

ایمپرشن کوپینگ چیست ؟

ايمپرشن کوپينگ يا ترنسفر کوپينگ يا ايمپرشن پست (Impression Coping Transfer Coping / Impression Post) بخشی است که به ایمپلنت دندان متصل می گردد و عملیات قالب گیری روی آن انجام می شود کاربرد اصلی ایمپرشن کوپینگ تعیین مکان روکش دندان می باشد.
ایمپلنت دندان دارای قسمت های قفل شونده داخلی و خارجی است که قسمت های دیگر ایمپلنت از طریق این اجزا می توانند به یکدیگر متصل گردند، ایمپلنت دندان دارای یک رابط می باشد که با سطح متناظر منطبق می گردد که این سطح متناظر موجب اتصال اباتمنت و دیگر اجزا به ایمپلنت می شود.
این رابط همچنین مانع از ورود باکتری ها و میکروب ها به ایمپلنت دندان می شود و همچنین قابل ذکر است که ایمپرشن کوپینگ به ایمپلنت وصل می شود و عملیات قالب گیری روی آن انجام می شود کاربرد دقیق ایمپرشن کوپینگ نیز همین مشخص کردن مکان روکش دندان است و انجام این پروسه در آزمایشگاه صورت می پذیرد.

کاربرد ایمپرشن کوپینگ در ایمپلنت

متخصص ایمپلنت از ایمپرشن کوپینگ برای انجام عملیات قالب گیری از ایمپلنت دندان در دهان بیمار استفاده می کند. با استفاده از ایمپرشن کوپینگ، می توان جایگاه دقیق فیکسچر و روکش دندان در فک مدل سازی شده یا کست مشخص می گردد.
ایمپرشن کوپینگ دارای دو نوع زیر می باشد.

  1. Transfer impression coping
  2. pick up impression coping
کاربرد ایمپرشن کوپینگ در ایمپلنت

امیپرشن کوپینگ

این انواع ایمپرشن کوپینگ در قالب گیری بسته و قالب گیری باز استفاده می گردند، اشکال مختلف ایمپرشن کوپینگ با توجه به سیستم های گوناگونی می باشد که در آن ایمپرشن کوپینگ مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین متخصص ایمپلنت پس از باز کردن هیلینگ، ایمپرشن کوپینگ را روی پایه فیکسچر می بندد و قالب گیری انجام می پذیرد.
در ادامه می خواهیم دو نوع قالب گیری که برای تعیین جای فیکسچر در دهان است و به دو صورت زیر می باشد را بررسی کنیم:

تری باز یا  Open Tray یا قالب گیری باز

در روش قالب گیری باز بعد از اینکه همه چیز تنظیم گردید و بعد از انجام قالب گیری، پیچ‌های ایمپرشن ها بازشده و از دهان خارج می‌شود.

ایمپرشن کوپینگ چیست

قالب گیری باز

تری بسته یا Close Tray یا قالب گیری بسته

در این روش قالب گیری، ایمپرشن کوپینگ بوسیله پیچ هایی از محل سوراخ قاشک تری باز می شوند و ایمپرشن کوپینگ ها در درون ماده قالب گیری باقی می مانند.

ایمپرشن کوپینگ در ایمپلنت با متخصص ایمپلنت

قالب گیری بسته

پس از ساختن تری اختصاصی سوراخ هایی در آن تعبیه می شود که پیج ها از آن عبور کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − چهار =

فوق تخصص ایمپلنت